X
تبلیغات
شهرهای ایران وتاریخ ایران


شهرهای ایران وتاریخ ایران


شهرستان های ایران و تاریخ ایران


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:46 روز یکشنبه سی و یکم فروردین 1393
تهران بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور ایران است. این شهر همچنین مرکزاستان تهران وشهرستانهای تهران نیز می‌باشد. جمعیت آن ۸،۴۲۹،۸۰۷ نفر است و هجدهمین شهر پرجمعیت دنیا محسوب می‌شود.

مساحت این شهر ۷۳۰ کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود استان تهران، جمعیتی برابر ۱۳،۲۷۳،۰۰۹ نفر و مساحتی برابر ۱۸،۸۱۴ کیلومتر مربع دارد.  این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جنوب غربی آسیا و بیست و یکمین شهر بزرگ دنیا می‌باشد

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:32 روز یکشنبه سی و یکم فروردین 1393مراسم "نوروزبل" (آغاز سال نو ديلمي) 1586 در روز دوشنبه 17 مرداد در روستاي ديلمي نشين ملکوت از توابع شهرستان املش و چند نقطه ي ديگر در كوهستان ديلمستان برگزار شد.
گاهشماري رايج، ميان مردم ديلمي ‌زبان کوهستان‌هاي گيلان ،گلستان ، مازندران ، قزوين ، تهران و البرز از بن و ريشه وابسته به گاهشماري باستاني ايراني (يزدگردي قديم) بوده است و سال‌شماري يزدگردي قديم، بنابر روايات ايراني و هم‌چنين براساس محاسبات نجومي، کهن‌ترين سال‌شمار ايراني محسوب مي‌شود.
گاهشماري باستاني ديلمي، از دوران کهن تا زمان انتخاب يک روز کبيسه با نام ويشک (
vishak) و نگه داشتن آن، گاه‌شمار مورد استفاده مردم و حاکمان اين منطقه بوده و سالي «گردان» محسوب مي‌شد. يعني آغاز سال آن که در ابتداي اعتدال بهاري قرار داشت، در هر 1315068/4 سال، يک روز از مبداء (اعتدال بهاري) فاصله مي‌گرفت. اين چرخش تا 929 سال ادامه داشت و سرِ سال، 225 روز از مبداء فاصله گرفت و به نيمه تابستان و زمان خرمن و برداشت فراورده‌هاي کشاورزي و دامي رسيد.
اين هنگام مناسب‌ترين زمان براي پرداخت ماليات و خراج به حاکمان بود. از اين روي با انتخاب يک روز کبيسه به نگاه‌داشت سال مبادرت ورزيدند و انجام اين کار، نخستين تجربه و اقدام در انتخاب سال و مبداء خراجي در گاهشماري‌هاي ايراني است.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:35 روز دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:33 روز شنبه بیست و سوم فروردین 1393

کوهستانهای اَشکِوَر در بر گیرنده بخش کوهستانی شمال ایران از کوهستانهای املش ، رحیم آباد ، واجارگاه ، چابکسر ، رامسر است.دیلم در قدیم به سرزمینهای شمالی ایران از گرگان تا ابتدای آذربایجان و از طرفی به قومس (دامغان) و ری ختم می شد.در گذر تاریخ به دو بخش کوهستانی و جلگه ای تقسیم گردید، قوم اشکور که بعدها دیلمیان نامیده شدند به دو قوم گیل و دیلم تقسیم گردید. در زمان ما به تمامی این سرزمینها گیلان گویند. دسته بندی :اشکورات گیلان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:31 روز شنبه بیست و سوم فروردین 1393


در قدیمی ترین منابع تاریخی روستای طیولا به صورت" تویلا" نگارش شده است.در تاریخ  حداقل از دو شخصیت برجسته از اهالی طیولا نام برده شده است که در حدود ششصد هفتصد سال قبل می زیستند:


1-جهان شاه دیلمی تویلایی (872
ه.ش) که سپه سالار قلعه لمسر بود.(قلعه لمسر بین روستاهای هیرویار و شهر رازمیان در الموت قزوین واقع شده است)
2- ناصر کیا تویلا(840
ه.ش) سپه سالار رانکو.(در قدیم مناطق جلگه ای شهرستان رودسر فعلی جزئ ایالت رانکو محسوب میشد)

برگرفته از کتاب "تاریخ گیلان و دیلمستان" اثر میرظهیرالدین مرعشی

این اثر  به نوعی قدیمی ترین سند تاریخی گیلان می باشد که در سال 880 هجری قمری نوشته شده است.نسخه اصلی این کتاب در دانشگاه آکسفورد انگلستان نگهداری می شود.

توضیح در مورد نقشه : عکس فوق نقشه استان گیلان در سال949 هجری شمسی نشان می دهد.(برای مشاهده در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید)

در پایان از دوست گرامی آقای اسماعیل کشتکار که این مطلب با ارزش را در اختیار وبلاگ قرار دادند تشکر می کنیم.

 


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:26 روز شنبه بیست و سوم فروردین 1393


اين روستا در مشرق شهربابك با فاصله ده كيلومتري از ان واقع شده و براي واژه آن دو معنا و تعبير ميتوان يافت : يكي اينكه نام « اشكور » ممكن است در اصل « اشك ور » بوده باشد كه اشك در اصطلاح ساساني به نامي از بزرگان ان قوم اطلاق ميشد و واژه « ور» به معناي قلعه بوده است ؛ يعني« دژ اشك»يا « ارشك » يا « اشك دژ » تعبير ديگر آن است كه اشكور يكي از قلاع مشهور اسماعيليه در رود بار الموت كه پس از فتح قلاع اسماعيليه به وسيله هلاكو خان و متواري شدن آنان از ان حدود آنطور كه تاريخ نشان ميدهد بدين مناطق امده و پس از استقرار در اين محل نام قلعه خود را بر آن نهاده اند

دسته بندی :اشکور کرمان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:28 روز جمعه یکم فروردین 1393


نوروز در تاريخ
دانش ما از آغاز جشن گرفتن نوروز بسيار محدود است. مدارک نوشتاري در تاريخ ايران، تا قبل از قرن اول بعد از ميلاد ذکري از نوروز نمي کنند. هرچند که بسياري از محققان بر اين عقيده هستند که يکي از دلايل ساختمان مجموعه پارسه (تخت جمشيد)، جشن گرفتن نوروز و بارعام نوروزي شاهنشاهان هخامنشي بوده، اما نبود هيچگونه نشانه اي از وقوع اين مراسم در دوران


7sinpatugh.ir 13 شعر عید نوروز 93

                                                   

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:16 روز جمعه یکم فروردین 1393

هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌دهند.
به گفتهٔ دانشنامهٔ ایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردها و زرتشتیان (که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفرهٔ هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.
دسته بندی :هفت سین چیست؟
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:30 روز چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392


و دیگر بار سالی گذشت به تندی یک تند باد و از این گذر عمر جز اندکی خاطرات تلخ و شیرین چیز دیگری بر جای نمانده است .خوش به حال آنانکه هر چه خوبی کردند از یادشان رفت و هر چه بدی کرده اند مجسم در مقابل دیدگانشان هست و مدام در حسرت و در این اندیشه که چگونه جبران کنند .

 خوش به حال کسانی که وجدانشان در حساب و کتاب کرده ها و نکرده های سالی که در آستانه خداحافظی از ماست راحت و آسوده است .چه زیباست که در این لحظات پایان سال و آغازین هنگامه های سال نو از خداوند بخواهیم که سال نو را برای ما سالی توام با موفقیت و توفیق در خدمت به بندگانش قرار داهد.

شاعران خوش احساس این مرز و بوم ،  اشعار زیادی در وصف بهار سروده اند به طوری که گزینش یکی دو شعر ازبین هزاران سروده ، کاری ست بسی دشوار. لیکن به اندکی از این دریا بسنده نموده ، و ضمن تبریک سال نو یکی دو شعرتقدیم خوانندگان عزیز این پست می نمایم


رعد همی زند دُهل ، زنده شده است جزء و کل
در دل شاخ و مغز گل بوی بهار می‏کشد

آن‏که ضمیر دانه را علت میوه می‏کند
راز دل درخت را بر سر دار می‏کشد

لطف بهار بشکند رنج خمار باغ را
گرچه جفای دی کنون سوی خمار می‏کشد
" مولانا "


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:43 روز شنبه بیست و چهارم اسفند 1392لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:46 روز پنجشنبه یکم اسفند 1392

کاریکاتور: عرضه سبد کالا از اون لحاظ!لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:4 روز پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392


عروسیم مبارک

دسته بندی :عروسیم مبارک

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:58 روز سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392

  • سلام بچه ها شما دومتر برف آمدمن نبودم ولی تونستم چندتا عکس جورکنم براتان از دوست پیمان ممنونم

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:30 روز پنجشنبه سوم بهمن 1392


گروه خانواده و سلامت:پر جمعیت ترین خانواده ایرانی مربوط به شهرستان چالدران است که گقت‌وگو با پدر و مادر این خانواده را در زیر می‌خوانید:
گفتگو با پدر خانواده:
در مورد خودتان بفرمایید؛ متولد چه سالی هستید؟ چه تحصیلاتی دارید؟ و چند فرزند دارید؟
اینجانب قاسم علیلوی متولد ۱۳۳۴ ساکن روستای مخور در فاصله ۲۸ کیلومتری شهرستان چالدران ، بیسواد هستم و دارای ۲۳ فرزند ( ۱۱ دختر و ۱۲ پسر ) می باشم و تا الان یک همسر داشتم و نام همسرم هم زینب دولت خواه است متولد ۱۳۳۲ هستند

مصاحبه با پر جمعیت ترین خانواده ایرانی


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:27 روز پنجشنبه سوم بهمن 1392به نقل از اروم نیوز؛ این روزها گزارش رسانه ملی از یک خانواده استثنایی و پر جمعیت چالدرانی در شمال آذربایجان غربی نقل محافل مختلف به خصوص در فضای مجازی شده است.

 
اما هدف از یادآوری این موضوع آن است که روشن کنیم بافت جمعیتی آذربایجان غربی از تنوع دینی، مذهبی و قومیتی ویژه و تقریباً منحصر به فردی برخوردار است که خروجی‌های این تنوع در خیلی از بخش‌ها از جمله اقتصاد، فرهنگ، انتخابات و حتی افزایش جمعیت ظهور و بروز دارد.
 
در این راستا گفت و گویی با پدر این خانواده پر جمعیت داشتیم.
 
قاسم عیلیو، پدر پرجمعیت ترین خانوده کشور، متولد سال 1334 بوده و و در سن 23 سالگی ازدواج کرده است.
علیلو در گفت و گو با اروم نیوز می گوید:
 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:28 روز دوشنبه سی ام دی 1392خانواده ای 11 نفری که درمنطقه کوهستانی سخت گذر بخش ارم شهرستان دشتستان بدون شناسنامه و امکانات طبیعی زندگی می کرده اند، به تازگی محل سکونت آنها شناسایی و مسوولان این شهرستان برای تشخیص هویت آنها در تلاش هستند.
 به گزارش ایرنا گروهی از مسوولان ثبت احوال دشتستان، تیم پزشکی قانونی، بخشداری ارم، نیروی انتظامی و شورای اسلامی بخش و رابطین آشنا با این خانواده و منطقه در سفری دو روزه به محل زندگی این خانواده وضعیت آنها را مورد بررسی قرار دادند.
 رییس اداره ثبت احوال دشتستان دراین بره گفت: براساس گزارشی رابطان محلی خانواده ای 11 نفری درمنطقه سخت گذر کوه های راوال در بخش ارم این شهرستان به صورت کوخه نشینی زندگی می کنند.

کشف خانواده ای که جزو جمعیت ایران نبود

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:38 روز چهارشنبه چهارم دی 1392

به گفته دکتر روحانی ۴۳ درصد از تورم چهار سال گذشته بر گردن مسکن مهر است زیرا ساخت این واحد‌ها منجر به تزریق پول از سوی بانک مرکزی شد. رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به دو میلیون واحد مسکونی در حال ساخت گفت که هزینه این واحدهای مسکونی از جیب مردم تامین شده است ولی متاسفانه در این خصوص از مردم اجازه‌ای گرفته نشد

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news_albums/367038/6777/resized/resized_324898_486.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:18 روز جمعه هشتم آذر 1392


قدیمی ترین شهرداری ایران با 106سال قدمت در استان گیلان شهرستان رشت واقع است 

پرونده:Shardari Rasht.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:26 روز پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392در چشم باد، لاله فقط پرپرش خوش است

خورشید روز واقعه خاکسترش خوش است

از باغها شنیده‌ام این را که عطر یاس

گاهی نه پشت پنجره، لای درش خوش است

دریا همیشه حاصل امواج کوچک است

یعنی علی به بودن ِ با اصغرش خوش است

در راه عشق دل نه که ما سر سپرده‌ایم

حتا حسین پیش خدا بی‌سرش خوش است

جایی که آب همسفر ماه می شود

دلها به آب نه که به آ‌ب‌آورش خوش است

جایی که پیش‌مرگ پدر می شود پسر

اولاد هم نبیره‌ی پیغمبرش خوش است

عالم شبیه آن لب و دندان ندیده‌است

لبخند هم میانه‌ی تشت زرش خوش است

از خون سرخ اوست که تاریخ زنده است

این شاهنامه نیست ولی آخرش خوش است:

اندوه بی شمار ِ پسر را گریستن

بر شانه‌های مرتعش ِ مادرش….

از ماههای سال “محرم” که محشر است

از روزهای سال ولی “محشر”ش خوش است!

مژگان عباسلو

 

13638148151


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:48 روز جمعه هفدهم آبان 1392


اينها شاهدان تاريخند؛ شاهدان به ظاهر خاموشي که به هزار زبان در سخنند. سلسله ها و حکومت ها آمده اند و رفته اند، قرن ها گذشته و تاريخ بارها ورق خورده و آنها شاهد اين اتفاقات بوده اند. پل هاي اصفهان نه تنها نظاره گران تاريخ بوده اند که در ذهن مردم اين شهر هم ياد آور خاطره هاي بي شماري هستند، خاطره هايي که از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود و هويت هر نسل را به نسل پيش از خود گره مي زند. قرن هاست که وقتي زاينده رود پا به شهر اصفهان مي گذارد کارش فقط سيراب کردن مزارع و باغ ها نيست، مايه تفريح و تفرج مردم شهر هم هست. اصفهاني ها سالهاست که به يمن وجود پل ها از روي آب رد مي شوند و به تماشايش مي نشينند و لحظه ها و گاه ساعت ها به آب نزديک و نزديک تر مي شوند. پل هاي اصفهان رفيقان ساليان مردم و زاينده رودند؛ 11 پل که دو بخش شمالي و جنوبي اصفهان را به هم متصل مي کنند و قديم ترينشان به هزار سال پيش نسبت داده شده. از پل هاي امروزي اصفهان که بگذريم، پنج پل تاريخي اين شهر قرن هاست که با زنده رود آشنايند. زاينده رود در بدو ورود به شهر، با پل «مارنان» اولين پل آشنا مي شود و پس از هم کناري با پل هاي «سي و سه پل»، «جويي»، «خواجو» و «شهرستان» از اصفهان مي رود

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:43 روز جمعه هفدهم آبان 1392سال پیش، در دره های سرد سیبری، در کشاکش کوه ها و تپه ماهورهایی که با یخ پوشیده شده بود، بر زین اسبی جاخوش کرده بودم.
    بدن سرد اسب را گرم می کردم اما همچنان بخار نفس هایش هوای سرد را می شکست و خود قدمی به جلو بر می داشت.
    اندک اندک از توان اسب ها و مردان کاسته می شد. به پازیریک رسیده بودیم، دره ای نزدیک به بی ئیسک در جنوب سیبری. هوا هنوز هم سرد بود، نمی دانم چه شد که ناگهان اسب ها افتادند و سواران هم واژگون شدند. و باز هم یادم نمی آید که چطور ما را به آرامگاه یکی از شاهان سکایی منتقل کردند.
    سال ها بعد، این آرامگاه هم یخ زد و همه چیز در میان یخ ها مدفون شد. در آن سرما به یاد روزهایی می افتادم که به دست مردان و زنان ایرانی از کرک بافته می شدم. کرک ها را از پشت به هم گره می زدند و تکه های اضافی آن را از رو می چیدند. از همان ابتدا مایل بودم بدانم در نهایت چه نقشی را به خود می گیرم. چند ماه طول کشید و بافتن من پایان یافت.
    حیوانات افسانه ای بالدار زیبایی بر حاشیه ام نقش بسته بود. پس از آن ردیف سواران با کلاه مخصوص ایرانین، نقش گرفته بودند. ردیف
    گوزن های خط و خالدار و پس از آن حاشیه ای با تصاویر حیوانات افسانه ای بالدار نیز بخش دیگری از شکل های زیبای من بود. در میان همه این نقش ها، گل و بوته هایی در هم خودنمایی می کرد        

http://www.orientalrugsonline.co.uk/pics/pazyryk.jpg

.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:24 روز دوشنبه ششم آبان 1392


کویر لوت سرزمین اسرار آمیزی است. از کلوت ها و افسانه های پر از جن و پری اش که بگذریم، کمتر کسی فکرش را می کرد که در نزدیکی لوت یکی از قدیمی ترین تمدن های دنیا تشکیل شده باشد. اما کشف قدیمی ترین پرچم دنیا از این منطقه، نام لوت را به تمدن کهن خبیص پیوند داد. قدیمی ترین درفش فلزی جهان، شباهت زیادی به درفش کاویانی دارد. درفشی که از حوالی کویر لوت در کرمان کشف شد و برگ تازه ای از تاریخ را رو کرد.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:48 روز پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1392


سلام به دوستای خوبم دیروز رفته بودم کوه جواهردشت رودسر چندتا عکس زیباگرفتم دلم نیومدکه این عکس هارا تووبلاگم نزارم

270520131771.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 14:21 روز شنبه سیزدهم مهر 1392


این غار، 20 کیلومتر از روستای شیرآباد فاصله دارد و برای رسیدن به آن کافیست از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد 5 کیلومتر را به سمت جنوب بروید.

غار شیرآباد، غاری طبیعی از نوع آبی و رودخانه‌ای است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است. طول آن به حدود 235 متر می‌رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گیری شده است. میانگین عرض دالان غار نیز حدود 2 تا 3 متر است. غار در ارتفاع 310 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است.

در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود 10-11 درجه سانتیگراد دما دارد. این آب به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می‌ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می‌پیوندند


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:45 روز سه شنبه نهم مهر 1392


آثارزیرزمینی شهر سامن واقع در استان همدان در سال هشتاد وچهار بطور اتفاقی کشف شد.این مجموعه ی عظیم در بستری از سنگ گرانیت کنده شده و شامل پنجاه فضای کوچک و بزرگ می باشد.یکی از ویژگی های مهم این مجموعه وجود تدفین ها و بقایای انسانی متعدد در کف فضاها است که نشان دهنده ی این مطلب است که از مجموعه طی یک دوره طولانی بعنوان مکانی مختص به تدفین استفاده شده است

برای دیدن عکس به ادمه مطلب مراجعه فرمایید


دسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:32 روز دوشنبه یکم مهر 1392


محوطه باستانی «تپه پیسا» که آن را نخستین سکونتگاه همدان می‌دانند، نه‌تنها تحت تاثیر مزارع کشاورزان قرار گرفته است، بلکه معتادانی که این مکان را برای خود مناسب می‌پندارند، تراشه‌های باستان‌شناسی را به محل حفاری‌های غیرمجاز خود تبدیل کرده‌اند.

محوطه باستانی تپه پیسا که سال 77 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، در محوطه ای به وسعت 18 هکتار که هفت هکتار آن حریم اصلی است در استان همدان واقع شده و فاصله آن با تپه باستانی هگمتانه 2.5 کیلومتر است.


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:36 روز سه شنبه نوزدهم شهریور 1392همدان را به نام پایتخت مادها می‌شناسند. روزگاری تپه هگمتانه که در شهر همدان واقع شده به این نام شهرت داشت، اما پس از کاوش‌های باستان‌شناسی زنده‌یاد مسعود آذرنوش، این نام و شهرت از هگمتانه گرفته شد. هرچند بحث‌های زیادی بر سر این محوطه باستانی وجود دارد اما یک ادعای تازه احتمال می‌دهد که پایتخت مادها در ارگ تپه است. تپه‌ای که روزگاری به جنگل تبدیل شد و پس از آن هم ساخت و سازهایی روی‌اش صورت گرفت

http://chn.ir/Images/News/Larg_Pic/2-5-1392/IMAGE635102848421360686.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 1:19 روز سه شنبه هشتم مرداد 1392

ای قبله حاجات، خریدار گدا باش

ما را تو نگهدار به درگاه خدا باش

اینجا من دلخسته به دنبال تو هستم

محشر، تو به دنبال من بی‌سروپا باش

التماس دعا

به شب قدر ایمان بیاورید ، آن شب بعد از من ، از آن علی بن ابیطالب و فرزندان یازده گانه اوست .

رسول اکرم - الکافی 533/1  دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:8 روز شنبه بیست و نهم تیر 1392


گیلان جان دوس دارم من تِه باهارا   تِــه اون سیفید گـــول ِ آلــوچه دارا

تِـه واشکافته گـولان ِ سورخ و زردا   تِـــه صــئرا و تِـــه جنگل تِـــه رووارا

تِـــه خوررم مَــــردومـان ِ پــور صفایا  تِــه گیـــل ودیلم و تــالش رودسر بـرارا

اوشانی کی بوخوردید خون ِ دیلان  بیدینید سال بسال ، تـا تِـه بـاهـارا

گیلان جان ، باستانی اوستان ِمن   گـیلانــی یــــاد داره ، تِــه ایفتخـارا

گیلان جـان شـاد ببون ، تـا لپّه لپّه   دیبـه شـادی آمِــــه چوم ِ خومـارا

    http://upload.tehran98.com/img1/ap4rfsexycgtqecjbg9.jpg

« اکبرآقا »در دوعا دوخان خودایا   سـلامت بَــــداره ، گــیلان ِ اَمــارا

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:40 روز شنبه بیست و نهم تیر 1392


 اصفهان از گذشته هاي دور به لقب 'نصف جهان' در ايران و جهان شهره بوده است؛ وجود بيش از شش هزار اثر تاريخي با قدمت صدها و هزاران سال در كنار مناطق بكر طبيعي مي تواند دليل مناسبي براي اعطاي اين عنوان از ديد جهانيان به اين خطه ارزشمند از سرزمين ايران باشد.

آثار تاريخي و تنوع بي نظير صنايع دستي كه از قرن ها پيش در نقاط و شهرهاي مختلف اين استان نسل به نسل منتقل شده و امروز به عنوان ميراثي گران بها در اختيار ما قرار گرفته، اصفهان را به موزه اي هنري، تاريخي و طبيعي تبديل كرده كه بازديد از آن آرزوي گردشگران فرهنگ دوست در سراسر جهان است.

عکس های زیبا و دیدنی از شهر اصفهان


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:34 روز دوشنبه سوم تیر 1392

ساخت این مجموعه از اوایل دورة قاجار تا اواخر آن دوره و در چند مرحله انجام شده‌است. این مجموعه شامل چند عمارت است که قدیمی‎ترین آن مربوط به عمارت حشمت الملک در منتهی الیه شرقی، که شامل دو طبقه‌است می‎باشد. طبقه همکف که دارای دو دالان و راهرو نسبتا طویل است و ارتباط میان سه بخش مهم مجموعه، یعنی باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل را برقرار می‎کند. عمارت مرکزی با عملکرد تشریفات و پذیرایی از مهمانان که تقریبا به عنوان هستهٔ مرکزی باغ به حساب می‎ آید از تزیینات و چشم‎انداز بسیار عالی برخوردار است.برچسب‌ها: باغ, عمارت, اکبریهدسته بندی :شهرستان بیریجند
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:9 روز چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1392


قبرستانی که در مجاورت زیارتگاه خالدنبی وجود دارد و به قبرستان خالدنبی مشهور شده بی‌شک یکی از اسرارآمیزترین نقاط ایران است! به این دلیل که هنوز در مورد زمان و چگونگی پیدایش آن ابهامات فراوانی وجود دارد. شاید یکی از دلایل این مسئله عدم انجام تحقیقات و کارشناسی‌های مختلف باشد. از سوی دیگر هر چند این مجموعه در سال ۱۳۸۰ توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما تاکنون تمهیداتى براى حفاظت از آن در برابر سرقت و تخریب لحاظ نشده است. به عنوان مثال بسیاری از سنگ قبرها افتاده‌اند و یا شکسته‌اند. عده‌ای از بازدیدکنندگان نیز از آن‌ها بالا می‌روند! به علاوه در برخی نقاط گودال‌هایی وجود دارد که حاکی از تلاش‌های غیرقانونی برای یافتن آثار باستانی و قیمتی است. در واقع به نظرم مسئولان با توجه به شکل و شمایل سنگ‌قبرها سکوت کرده‌اند و بدشان نمی‌آید که این مجموعه به کلی از بین برود! با این وجود به دلیل صعب‌العبور بودن مسیر و دورافتادگی این قبرستان هنوز هم فرصت دارید تا از این قبرستان دیدن کنید

خالدنبی

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:37 روز چهارشنبه یکم خرداد 1392

زبان زَرگَری یکی از انواع زبان‌های ساختگی[پیوند مرده] است که در زبان فارسی رایج است. زبان مخصوصی که بین اصناف بازار رایج بوده‌است. منظور از زبان ساختگی زبانی است که بین گروهی از اهالی یک زبان (لهجه یا گویش) بوجود می‌آید و وسیله‌ای است برای ارتباط افراد آن گروه در موقعیتها و محیطهای خاص. اساس ساختن آن همان زبانی است که مردم یک آبادی یا یک شهر با آن صحبت می‌کنند ولی کلمات را طوری دستکاری می‌کنند که غیر از خود آن گروه آن را نمی‌فهمند. این نوع زبانها بین اصناف و پیشه‌وران و گاهی اقلیتهای ایران مانند یهودیان یا گروههای کوچکی مثل کولی‌ها رواج دارد. قدمت زبانهای ساختگی در ایران حداقل به نخستین سند موجود که در سال ۳۷۲ قمری نوشته شده‌است برمی‌گردد. در لغت نامه دهخدا از این زبان‌ها به عنوان لوتر یا لوترا نیز نام برده شده‌است. زبان مرغی، زبان سیدی، زبان لامی، زبان گنجشکی و مانند آن نیز از همین خانواده‌انددسته بندی :زبان زرگری
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:34 روز پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشت 1392روستاي امين آباد از شمال به كوه دملاي شهرضا و سياه كوه و  تنگه اي كه به جرقويه مربوط مي شود .از جنوب به كوههاي زاگرس كه در غرب شروع ميشود و به طرف استان فارس مي رود .از شرق به شهر ايزدخواست و از غرب به جاده اسفرجان منتهي مي شود

اراضي مربوط به روستا به طول 45 كيلـــومتر و به عرض 22 كيلومتر مي باشد كه بيشترين مراتع چراي ييلاقي دامداران روستا را تشكيل مي دهد.حدود بيابانهايي كه منابع طبيعي روستـــا را تــشكيل مي دهد از گردنه گل گريان كه در شمال روستا قرار گرفته تا كوه سلطان خليل كه در جنوب روستاست و از شرق تا امتداد مزرعه قلي آباد كشيده شده است و تا دو كيلومتر در مراتع ايزدخواست پيشروي دارداز طرف غرب هم تا جاده شوسه اسفرجان و قسمت شرق رودخانه اي كه از زر چشمه سرچشمه مي گيردو پس از آن در مواقع باراني و سيلابي تا شهرضا و دهات اطراف ان را تخريب مي كند

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:51 روز دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392

عمارت چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی

کاخ چهلستون قزوین Qazvin - Chehel Sotun.jpg


پیشینه

شاه طهماسب صفوی درسال ‎۹۵۱ هجری قمری به دلیل تهدیدات ترکان عثمانی تصمیم به انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت و در همین سال بود که اراضی موسوم به زنگی‌آباد را از میرزا شرف جهان یکی از بزرگان و معتمدان شهر برای احداث بنای شاهی خریداری کرد.

شاه طهماسب به معماران برگزیده کشور دستور داد تا باغی به شکل مربع در آن بسازند و در میان آن عمارتهای عالی، تالار، ایوانها و حوض‌های زیبا بنا کنند.

"عمارت کلاه فرنگی" به همراه"سردر عالی قاپو" تنها بناهای باقی مانده از باغهای دوره صفویه در قزوین است.

این بنا در دوره قاجاریه توسط "سعدالسلطنه" فرماندار وقت قزوین بازسازی شد و چهلستون نام گرفت.


برچسب‌ها: جاذبه گردشگري قزويندسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:2 روز جمعه بیستم اردیبهشت 1392


ـ آیا میدانید : کمبوجيه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 10:56 روز یکشنبه یکم اردیبهشت 1392


شهرستان املش با طبیعتی زیبا و دیدنی, دارای آثار باستانی پرشماری بوده که پاره ای از محوطه های باستانی آن از قبیل گورستان تماجان متعلق به هزاره نخست پيش از ميلاد می باشد.

متاسفانه بر پایه ی آخرین مسندات, تا کنون  بیش از 60 درصد از گورستان های باستانی منطقه املش گيلان به علت قرار گرفتن در منطقه ای کوهستاني و عدم امکان حفاظت مداوم، مورد حفاری های غير مجاز و تخريب قرار گرفته اند.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:21 روز یکشنبه چهارم فروردین 1392

چمن متحرک شهرستان تکاب يکي از ديدني ترين و منحصر بفرد ترين جاذبه هاي گردشگري طبيعي استان آذربايجانغربي در  ایام نوروزوفصل بهار محسوب مي گردد. چمن متحرک که در زبان محلي به "چملي"يا "چملي گل" معروف است يکي از آثار طبيعي شگفت انگيز شهرستان تکاب به شمار مي رود و هرسال در فصل هاي بهار و تابستان بسياري از علاقمندان مناطق طبيعي و گردشگري را بسوي خود جذب مي نمايد.


http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/56077125.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:46 روز سه شنبه بیست و نهم اسفند 1391


جشن های باستانی ایران زمین :

)13 فروردین)جشن سیزده :

پایان مراسم نوروزی است که با چهارشنبه سوری و یا به روایتی با سده آغاز میگرددوبه سیزده فروردین ختم می شود.بسیاری از مراسمی که در جشن سیزده در ایران برگزار می شود معانی اساطیری و تمثیلی دارد.شادی و خنده در این روز به معنی فرو ریختن اندیشه های تیره و پلیدی است.خوردن غذا در دشت نشانه ی فدیه ی گوسفند بریان است که در اوستا آمده.به آب افکندن سبزه های تازه رسته نشانه ی دادن فدیه به ایزد آب _آناهیتا_و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسل هاست. بنابر اساطیر ایرانی عمر جهان هستی دوازده هزار سال است که پس از انقضای این مدت با حضور سوشیانت پیروزی اهورامزدا و ریشه کن شدن اهریمن مسلم می شود. شاید نخستین دوازده روز جشن نشانه ی زایش انسان هاست.و روز سیزدهم تمثیلی از هزاره ی سیزدهم و آغاز رهایی از جهان مادی.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:11 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391


اين بنا مربوط به دوره پهلوي اول است . داراي گچ بري بسيار زیبا مي باشد .

آدرس : شهر رودسر – ميدان شهرداري – ساختمان شهرداري رودسر


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:10 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391


اين روستا شغل اصلي مردم آن كشاورزي است داراي .شاليزارهاي پلكاني است كه در نوع خود بسيار زيبا است

آدرس : بخش رحيم آباد – دهستان اشكور سفلي – روبروي منطقه گردشگري سفيد آب  روستاي پلام

دسته بندی :روستاي پلام

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:8 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391

اين بنا كه مربوط به دوره پهلوي اول است با توجه به گچبرهاي زيبا آن در فهرست آثار ملي كشور بعنوان يك بناي ماندگار ثبت شده است .

آدرس : شهر رودسر – ميدان شهرداري – ضلع غربي ميدان

نوشته شده در سه شنبه نوزدهم اردیبهشت 1391ساعت 18:38 توسط مریم حسن پور


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:7 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391


اين قلعه با توجه به نوع معماري مربوط به دوره اسماعيليه بوده ولي با توجه به حفاريهاي علمي انجام گرفته در لايه پايين آثار دوره اشكاني كشف گرديده لذا مي توان زير بناي اوليه اين قلعه را مربوط به دوره اشكاني دانست كه در ساليان متمادي براي استفاده مورد مرمت قرار گرفته است .

آدرس : بخش رحيم آباد – دهستان طول لات – روستاي قلعه گردان


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:5 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391


اين آبشار و 3 آبشار در منطقه نمونه ملي گردشگري سجيران زياز قرار دارند ارتفاع اين آبشار به بيش از 60 متر مي رسد

آدرس " رحيم آباد – دهستان واشكور سفلي – روستاي ديورود

دسته بندی :آبشار ديورود

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:4 روز چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391


گل گاو زبان بعد از فندق و دامداران از در آمدهاي اصلي و محصول كشاورزي در اشكورات شهرستان رودسر مي باشد . گل گاو زبان يك گياه داروئي است – لازم بذكر است طبق آمار رسمي كشور – بيش از 65 درصد گياهان داروئي كشور در اشكورات شهرستان رودسر رشد مي كند

آدرس : رحيم آباد – دهستان اشكور سفلي – روستاي مومن زمین


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:41 روز دوشنبه هفتم اسفند 1391


میانگین دبی آب آن 500 لیتر در ثانیه برآورد شده است و درجه آب آن 9 سانتیگراد می باشدکه درطول سال  این دما تغییر نمی کند . با شروع احداث جاده که این رود را قطع می کرد سفیدآب برسر زبانها افتاد و تقریباً از سالهای 1357 به بعد منطقه ای تفریحی برای بخش رحیم آباد وپس از آن شهرستان رودسر و سپس استان گیلان و ایران معروف شد .علت این شهرت 1- آب بسیار سرد آن در تابستان 2- بزرگی و شدت آب آن 3- سفید بودن و زلال بودن آن 4- قرار داشتن در میان جنگل و جاده 5- قرار داشتن در مسیر خوش آب و هوای رحیم آباد 6- بکر بودن و فاقد هر نوع مزاحمت های روزمره شهرنشینی . این عوامل باعث شد که سفیدآب مایه افتخار مردم بخش رحیم آباد شود . این اشتهار خیلی سریع نگاه ها را متوجه خود کرد

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:33 روز دوشنبه هفتم اسفند 1391


عمارت عبدالعلی خان صوفی با قدمتی نزدیک به دو قرن که گویا جزو آثار ثبت شده میراث فرهنگی می باشد، تاکنون 5 نسل را در خود جای داده است بانو شکوه مقیمی تنها بانوی این خانه در مصاحبه با گروه تلویزیونی شبکه باران در برنامه (سفربه شهرستانها)می گوید:70 سال است که عروس این خانه هستم واصالتم رشتی است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:47 روز جمعه چهارم اسفند 1391


آبان و آناهیتا: در فرهنگ ایران باستان چهار عنصر مقدس با نامهای  آب، باد ، خاک و آتش وجود داشت . آبان در کنار آناهیتا ر جانب اورمزد بر نگهداری و فرمانروایی آبها گماشته شده بود .آبان در اوستا و نوشتارهای پهلوی" ودرپارسی باستان هخامنشی " آپی" ثبت شده است .    روز دهم آبان به آب تعلق دارد و این روز جشن گرفته می شده و به علت احترام زیاد آب نزد مردم که حیات و رشد و نمو هر موجودی را وابسته به آن می دانستند ، در این روز لباس سپید نو می پوشیدند و به کنار ساحل دریا ، چشمه سار و جویباران و دریاچه ها می رفتند و با خواندن " آبان یشت " – قسمتی از اوستا – خدا را به خاطر اهداء این نعمت ها شتایش می کردند . در این روز نیز بود که زو طهماسب به پادشاهی رسید و مردمان را به کندن رود ها و باز سازی آ ن فرمان داد و فریدون با اسیر کردن ضحاک خانه و کاشانه ی از دست رفته ی مردم را به آنها باز گرداند و خودش هم خانواده اش را پیدا کرد و سامان گرفت

دسته بندی :جشن آبانگان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:14 روز چهارشنبه هجدهم بهمن 1391


ایران زمین روستاهای گردشگری کم ندارد؛ روستاهایی که از ویژگی های معماری خاص، جاذبه های طبیعی و قدمت تاریخی برخوردار است، اما آنچه کندلوس در منطقه کجور نوشهر را نسبت به دیگر روستاهای کشور متمایز کرده، افزون بر بافت ارزشمند و تاریخی آن، شاخصه های غنی فرهنگی است که نه فقط در فضای روستا، بلکه در رفتار اهالی آن نیز مشهود است

كندلوس دزد ندارد؛ اين نخستين چيزي است كه با يك جستجو در سايت هاي مجازي درباره اين روستا دستگيرتان مي شود و همان لحظه اين فكر در ذهنتان مي نشيند كه ساكنان اين روستا به طور قطع از غناي فرهنگي بالايي برخوردارند، فكري كه دهيار كندلوس نيز آن را تائيد مي كند و دراين باره به جام جم مي گويد: تاكنون گزارشي از دزدي در اين روستاي سه هزار ساله نه شنيده و نه در جايي ثبت و درج شده است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:31 روز سه شنبه سوم بهمن 1391

                      

این گردنبند ایرانی که در گیلان پیدا شده، دارای قدمت حدود یک هزار سال قبل از میلاد می‌باشد و در موزه ملی ایران نگه داری می شود. این موضوع، نشان دهنده این است که نماد سواستیکا بر خلاف تصور همگان یک نماد ناپسند (به علت استفاده هیتلر از این نماد و بعضی از شیطان پرستان) نمی باشد و در گذشته در فرهنگ ایرانی یک نماد مقدس به حساب می آمد. در واقع این نماد، نشانه آریایی است، زیرا در ایران و هند هزاران سال پیشینه دارد و به احتمال زیاد از ایران بر اثر ارتباط و رفت و آمد سیاسی ، اقتصادی و تماس های نظامی دوران باستان به یونان نیز رفته است

      

               
آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

آمــوزش وبــلاگ نویسی