شهرهای ایران وتاریخ ایران


شهرستان های ایران و تاریخ ایران


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:29 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۳

 

سلام بچه این وبلاک یکی از دوستای خوب وقدیمیم

 

هست خوشحال میشم بهش سربزنید وبلاک زیبای داره

          

 پشیمون نمیشین 

 

 

http://aramesh1393.persianblog.ir/

 

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:31 روز دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴

 

مبدا تاریخ عینک ایران
عینک نام وسیله ای است که در مقابل چشم ها برای حفاظت، کمک به بهبود دید و یا رفع نقایص در این قسمت از صورت کاربرد دارد. از آنجایی که عینک مربوط به هزاره چهارم و سوم قبل از میلاد با توجه به این نکات فنی توانسته کارآیی داشته باشد، می توان به این وسیله نام عینک نهاد. اما هنوز قسمت دوم این تعریف بی پاسخ میماند که از چه واژه ای برای نامیدن این وسیله در آن دوران استفاده می شده است. در اینجا به همین بسنده می کنیم که واژه عینک کاربرد داشته است و در فرصت هایی راجع به آن صحبت خواهد شد. اما آنچه برای نتیجه گیری اهمیت دارد همین بس که با این عینک می توان مبدا تاریخ عینک ایران را تعیین و با زبان تاریخ آن را اعلام نمود.
ضمن اعلام مبدا تاریخ عینک ایران که هزاره چهارم و سوم قبل از میلاد می باشد و یانیک تپه آذربایجان را هم محل ساخته شدن عینک ایران می دانیم. انسان پس از هبوط بر روی زمین خاکی با نور خورشید، روشنای یروز، تاریکی شب، توانایی دیدن و مشکلاتی که برای دیدن با آن مواجه بود آشنا شد. برای رفع این مشکلات انسان آن روزگار می بایست کاری انجام می داد. دست به ابداعاتی زد که منجر به ایجاد علوم اپتومتری - چشم پزشکی و عینک سازی گردید. اسناد تاریخی توانایی بشر را در استفاده از عینک برای رفع مشکلات بینایی از قرن سیزدهم را نشان می دهد.

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:15 روز دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴

 

محوطه مسجد کبود: محدوده محوطه در شمال، شمال غرب و شمال شرق بنای مسجد کبود زیر چندین متر رسوبات واقع شده طول شرقی و غربی این محوطه تقریبا 276 مترو عرض شمالی جنوبی آن بطور متوسط 102 متر و دارای مساحتی حدود 3 هکتار می باشد.
2.
پیشینه مطالعاتی باستان شناسی: طی خاکبرداریهای سال 1376 بوسیله شرکتهای ساختمانی آثاری از این محوطه بدست آمد و در شهریور ماه 1377 توسط آقای نصرت ا... معتمدی محوطه شناسی و آثار هزاره اول پ.م گزارش شده است و در سال 1379 عملیات حفاری عملا توسط آقای دکتر نوبری آغاز و طی 4 فصل کاوش تا 1382 ادامه یافت و گورستان مربوط به عصرآهن شناسایی شد.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 2:3 روز جمعه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۴

 

روز زن اول به خانم عزیزم که همیشه مثل کوه پشتم بوده هست تبریک میگم بعد به مادر عزیزم که خیلی زحمت برام کشیده  تبریک میگم از همین جا بهش میگم دوستش دارم

 زندگی تا به اینجا برسم بعدش به تمام دوست های خوبم ابجی  زهره  فاطمه خانم محیا خانم  سوداخانم ومهساخانم وهر کس که تو وبلاکم میاد تبریک میگم

 

 

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:10 روز چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴

معبد مهر که باید آن را در ردیف یکی از نخستین سکونتگاه‌ها و معابد بشر پیش از تاریخ محسوب کرد از تاریخ ناگفته مراغه حکایت دارد. این معبد در زیر یک گورستان تاریخی قرار داردو با خاک‌برداری، بخش‌هایی از آن ، خود را نمایان کرده، اما همچنان بخش عمده‌ای ازآن در زیر خاک قرار دارد.

معبد "مهر" نیایشگاه زیرزمینی ومحل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی در جنوب روستای ورجوی مراغه به صورت زیرزمینی و صخره‌ای بنا شده است. پیروان آیین مهر، آن را با تراشیدن قطعه سنگی عظیم از جنس شیست با دهانه‌ای به عرض 5/4 متر به وجود آورده‌اند.این بنا را از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در امر حجاری آن دخیل بوده اند می‌توان جزء نمونه‌های ارزنده ستایشگاه‌های کهن دانست.

مراغه شهری که روزگاری مرکز اسکان تمدن های بزرگ انسانی بوده و اکنون فراموش شده میراث داران ایشان است.برای آشنایی با تاریخ مراغه نمی‌توان از آثار بسیار کهن مهرابه های مراغه به سادگی گذشت.مهرابه‌ها نیایشگاه‌های مهرپرستان در دنیای باستان بوده است . مهرپرستی دینی ایرانی بوده که پرستش خورشید از اجزای اصلی آن به شمار می‌رفته است. دینی که از ایران در دوره‌ای نیز به اروپای غربی رخنه کرد.اما اکنون از مهرابه‌های کهن در این شهر تنها معبد مهرو معابد (غارهای ) اطراف رصدخانه مراغه به یادگار مانده است و بس . گرچه اکنون از معبد مهرجز نامی و نشانی دیگر چیزی باقی نمانده ؛ اما کماکان نشان از تاریخچه بسیار غنی این سرزمین تاریخی دارد. مهر یا میترا خدایی بوده که پرستش او در غرب تا شمال انگلستان و در شرق تا هند، هزاران سال رواج داشته است و هنوز هم مورد احترام زرتشتیان است. پیروان مهر او را فرشته مهر و دوستی و عهد و پیمان و مظهر فروغ و روشنایی می‌پنداشته‌اند. آنها بر این عقیده بودند که مهر در غاری متولد شده است از این‌رو هر جا غاری می‌یافتند، در آن به پرستش و نیایش مهر می‌پرداختند و آن مکان را «مهرابه» می‌گفتند.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:35 روز پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۹۴

 

به گزارش بولتن نیوز ، حمید رضا واعظی زاده در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود:این نقوش در فاصله 50 کیلومتری شمال بهبهان ، بخش لیکک شهرستان کهگیلویه قرار دارد و قدمت آن به 299 میلادی یعنی به دوره اشکانی می رسد . تنگ سولک» به لحاظ آب و هوایی نسبت به سایر نقاط شهرستان بهمئی تفاوت زیادی دارد و پوشش گیاهی خوبی دارد.

وی اظهار کرد: در این مکان سه ستون سنگی یکپارچه و بلند دیده می‏‌شود که بر روی آن‏ها نقش افراد مختلف در حالت‏‌های گوناگون حجاری شده‏اند و می‏‌توان آن‏ها را از لحاظ زیبایی با نقوش برجسته تخت جمشید مقایسه کرد‌.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:25 روز سه شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۳

سلام بچه شرمند یه مدت نبودم حال اصلا خوب نبود

الان خیلی بهتر شدم ممنونم برام دعا کردین اول از

همه از خانم خودم تشکر میکنم که تو زندگی همش

پشتم هست بهم کمک میکنه

دوم از دوستای خوبم که تو این چند سال تنهام

نذاشتن بهم کمک کردن که وبلاکم بهتر مدیریت کنم

راستی یه خبر خوب از این به بعد منم با خانمم باهم

وبلاکمو مدیریت میکنم این بخاطر کسی که بهم

فهماند که تو زندگی  چیزی نباید از کسی مخفی کنی

ازش خیلی ممنونم

 

از دوست خوبم زهره  و امید ،افشین ،پیمان، محیا،تاتا، سودا وخیلی از دوستانی که اسمشون نبردم 

ممنونم که بهم کمک کردین انشالله همگی سال خوب

وزیبای داشته باشین برام دعا کنین

باتشکر میثم وصفورا

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:2 روز پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۳

كاروانســــراي ده نمك : در دامنه شـمالي كوههاي البرز دو بناي قديمي وجود دارد كه يكي به نام كاروانسرا و ديگري قلعه اي است با خشت و چينه بنام محلي قلعه گبـري كه كاروانسـراي ده نمـك يكي ازبناهاي تاريـــخي مهمي هستند كه پا بر جا مي باشد و نشانه بارز عظمت ايران در گذشته و نماينده خلاقه معماران عصر خود بشمار مي روند . اين كاروانسـرا كه در ارتفاع 1021 متري بنا شده كه بر سر راه قديمي و تاريخي جاده سنگ فرش بطرف كاروانسراي كويـري كاشان و خراسان بنا شده است كه كاروانسرا از نوع چهار ايـواني مي باشد و در قسمت جنوبـي آن تالاري وجود دارد به نام شاه نشين است . اين كاروانسرا كه چهار گوش ( مربع ) است ، بناي آن از آجرهاي خطائـي ساخته شده است كه داراي 24 حجـره با يك اطاق حدوداً 3 *2 كه جهت اسكان مسافران در تابستان و زمسـتان از آن استفاده مي كرده اند . اندرون بنا محـوطه بزرگي است كه گرداگرد آن داراي اطاقهاي كوچـك و يك درب بـدون روزن با پوشش آجري مشـهود است و در قسمت شمالي آن يك صـحن بزرگ است با طاق مشاهده مي گردد . در قسمت پشت ساختمانهاي درون حياط به صورت غلام گردشي طويله هاي بزرگي براي چهار پايان و مكاني براي خواب و پخت و پز ديده مي شود . نكته مهم و قابل توجه اينكه آب مورد نياز ساكنان اين كاروانسـرا بوسيله آب انبارهايي كه در كنار جـاده قرار داشته مورد استفاده قرار مي گرفته است . اين ساختمان جالب و شگفت انگيز است و بنـاي آن از شاهكارهاي عصر خود بشمار مي رود . كاروانسـرا مربوط به دوران صفـويه مي باشـد و در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است . در بدنه داخل ايوان ورودي از قسمـت جنوب جاي كتيبه تاريخـي است كه توسـط سود جـويان اموال فرهنگي به سرقـت رفته است . درضلع غربي كارورانسرا يك يخچال قديمي نيز وجود دارد.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:54 روز پنجشنبه نهم بهمن ۱۳۹۳

 

دو دبیرستان دخترانه کوثر و دکتر حسابی شهرستان کوهدشت نزدیک به ۲۰ روز است با نبود وسایل گرمایشی به سر می برند و دانش آموزان و معلمان این دو دبیرستان مجبورند سرمای طاقت فرسای زمستان را کنار صندلی های سرد کلاس تحمل کنند.

قدیمی بودن و فرسودگی دیگ های بخار سیستم گرمایشی این دو دبیرستان که دارای یک ساختمان بزرگ هستند، علت قطع شدن گرمای کلاس ها عنوان شده است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:4 روز سه شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۳

 

http://winmo.ir/wp-content/uploads/2014/12/323_winmo-ir.jpg 


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:17 روز جمعه چهاردهم آذر ۱۳۹۳

منظره ای زیبا از بالای شیطان كوه لاهیجان در استان گیلان

 

 

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:2 روز جمعه هفتم آذر ۱۳۹۳

 

تماجان دهی از دهستان کجید، بخش رانکوه در 65 کیلومتری، جنوب املش، و 47 کیلومتری جنوب باختر بخش رحیم‌آباد رودسر واقع شده است. در این روستا 8 خانوار و جمعیتی بالغ بر 22 نفر زندگی می‌کنند و موقعیت جغرافیای آن 36 درجه و 54 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 06 دقیقه طول شرقی و در ارتفاع 1984 متری نسبت به سطح آب دریاهای آزاد قرار گرفته است. راه دسترسی به آن از طریق جاده رحیم‌آباد به گرمابدشت و پس از پشت سرگذاشتن از روستاهای گرمابدشت، زیاز، آغوزبن کندسر، شوک، هلوبن دره، دیماجانکش، و کجید به روستای تماجان می‌رسد. البته راه‌های دیگری وجود دارد که به منطقه تماجان می‌رسد، ولی در حال حاضر همین راه اولی بهترین مسیر دسترسی به روستای تماجان است و در فاصله‌ی 300 متری ضلع غرب روستا چشمه‌سارهای متعددی وجود دارد که از آب چشمه‌ها برای آشامیدن و هم‌چنین برای آبیاری باغات و زمین‌های زراعی استفاده می‌شود. شغل اصلی مردم روستا دامداری و باغداری است، دهکده‌ی کوهستانی و ییلاقی تماجان یکی از مناطق سرشار و غنی از نظر باستان‌شناسی است. در اطراف آن گورستان‌ها و محوطه‌های باستانی بسیار مهمی وجود دارد، مهمترین آن‌ها عبارتند از:

شاه‌نشین قلعه، تپه باستانی تماجان، محوطه تاریخی تماجان، گورستان‌های باستانیA  وB و محوطه‌ی باستانی قبرستان لنگه است. در این مبحث در خصوص چگونگی وضعیت گورستان باستانی تماجان و به یغماء رفتن اشیاء آن پرداخته خواهد شد.

دسته بندی :روستای تماجان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:32 روز جمعه بیست و سوم آبان ۱۳۹۳


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، مرتضی پاشایی مدت‌ها با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد که با تشدید بیماری از روز جمعه 16 آبان ماه در بخش ICU بیمارستان بهمن بستری شده بود، ساعاتی قبل در گذشت.

مرتضی پاشایی (متولد 1363/5/20) خواننده، نوازنده، آهنگساز پاپ فارسی است. او دانشجوی رشته گرافیک بوده و از کودکی به موسیقی علاقه داشته است. موسیقی را از سن چهارده سالگی با نواختن گیتار آغاز کردمنم"، درگذشت این چهره محبوب را تسلیت می گوید و برای بازماندگانش طلب صبر دارد.

دسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:2 روز سه شنبه ششم آبان ۱۳۹۳

 

په سبز(تل سوز) در جنوب باختری شهر مرودشت و در سه کیلومتری خاور محل رسیدن دو رودخانه کر و سیوند قرار دارد. این تپه که نخستین بار در بررسی سال توسط1972 جیمز بچلرسامنر شناسایی شد دارای بیش از 12 هکتار وسعت بود که پس از آن به سبب نیاز کوره‌های آجرپزی به خاک مورد نیاز برای ساخت آجر به شدت آسیب دید و بخش‌های زیادی از آن پاکسازی شد. با گسترش شهر مرودشت و ساخت و سازهای شهری و سکونتی بخش‌های بیشتری از تپه نابود و برای همیشه از بین رفت به گونه‌ای که اکنون تنها نزدیک به یک هکتار از این تپه برجای مانده است. در بررسی سامنر اهمیت این تپه بیشتر به سبب دارا بودن لایه‌ها و مواد فرهنگی هزاره سوم تا اول پیش از میلاد بیان شده است

http://parsinews.ir/media/46eb8e59328bcb07f0fbb1a9c37f255b.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:56 روز سه شنبه ششم آبان ۱۳۹۳

 

آب ...

هیچ وقت حتی آرام ِآرام هم که هست ، صدایش قطع شدنی نیست

خوب که دل به دلش بدهی ، ناله ها می زند جانسوز ... روضه ها می خواند تن گداز ...

بیچاره حق دارد که این چنین زار بزند

خودت را جای آب بگذار

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:48 روز یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳

 

واقعا زیباس حتما برین

http://www.gooshe.net/wp-content/uploads/2013/10/Seven-Sisters-Chalus-Road-Iran.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:0 روز جمعه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۳

 

بچه من خودم بچه اشکور رودسرم

مطالبی که در ادامه بیان خواهد شد رویداد خونینی است که شاید  در تاریخ اشکور بی سابقه باشد. قبل از اینکه به این واقعه بپردازیم به طور خلاصه مطالبی در باب دلاوریها و جنگ آوریهای مردمان اشکور و دیلمان بیان خواهد شد.

 درمنابع تاریخی ذکز شده است که جنگجویان دیلمی بخشی از سپاهیان کورش کبیر را تشکیل می دادند.در زمان حمله اعراب به ایران با اینکه تمام ایران به دست آنها افتاده بود اما خطه دیلمان و اشکور ده ها  سال در برابر آنها مقاومت کردند.

 

تاریخ خونین اشکور

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:56 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳

شکوه شهر باستانی شوش از اولین تمدنهای مطالعه شده بشری در میان رودان و شمال خلیج فارس آغاز شده و تا اواسط دوران هخامنشی و حتی در دوران سلوکی ادامه داشته است.
این شهر پایتخت زمستانی امپراطوری هخامنشی بوده است اما در زمان تمدن عیلامی که قبل از تمدن ماد در منطقه شمال خلیج فارس و همجوار با میان رودان میزیستند به شکوه و جلال رسید.
تمدن عیلامی گرچه تمدنی آریایی نیست اما تمدنی سامی نژاد هم نبوده است و محصولات فرهنگی مانند خط و سازه های مهندسی خاص خود را داشتند که البته بسیار تحت تاثیر رقیب خود سومریان بودند که آنها نیز غیر آریایی و غیر سامی بودند اما خط و نوشتار از آنجا آغاز شد. اما این تمدن در کشاکش صدها ساله با تمدن آشور توسط آشور بنی پال شکست خورده و شهر شوش فتح و ویران می شود.

در دوران مادها گرچه شکست سختی به آشوریان وارد و تقریبا آنها را در قبایل کوچک تر مستحیل می کنند اما شوش به جلال باستانی خویش نمی رسد تا دوره هخامنشیان که خشایارشا شوش را پایتخت سیاسی خود قرار می دهد.

 

شوش

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:54 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است. http://www.mehremihan.ir/images/POSTPIC3/shahrsookhte2.jpg

دسته بندی :عجایب شهر سوخته
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:52 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳

در دوره‌ای که کشورهای این کره خاکی در قالب یک دهکده جهانی، بسیاری از امور زندگی‌شان جهانی شده، مانند ورزش (المپیک و جام‌های جهانی)، گردشگری، اقتصاد (اجلاس جهانی داووس)، دیپلماسی (اجلاس سران سازمان ملل)، فیلم (جشنواره‌های بین‌المللی)، فرهنگ (اجلاس یونسکو)، علمی (همایش‌ها و پایگاه‌های علمی) و موارد دیگر، ثبت هر اثر تاریخی ـ فرهنگی، نمودی از معرفی آنها در باشگاه جهانی دارد که کشور‌ها را با تعداد و البته کیفیت آنها خواهند شناخت.http://multimedia.mehrnews.com/91082380.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:30 روز چهارشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۳

کردستان سرشار از منابع طبیعی با گیاهان دارویی و درختان مثمرثمر است که «بنه» یکی از این منابع در این استان به‌شمار می‌رود و پرخاصیت‌ترین درخت ایران است.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/26/13920426000030_PhotoL.jpg

به گزارش فارس  از سنندج، درخت بنه که به گویش محلی «داره بن» گفته می‌شود، درختی با شاخه‌های سفید کمی مایل به خاکستری و کهن سال با عمری طولانی است که در برخی موارد به 300 سال می‌رسد.

درخت بنه، ارتفاع قریب به پنج متر دارد و در برخی مناطق کوهستانی ایران یافت می‏شود. این درخت را می‌توان در رشته کوه‌های زاگرس که مملو از گونه‌های مختلف گیاهی و جنگلی است، یافت. سطح جنگل‌های زاگرس در کردستان 373 هزار هکتار است که هفت درصد این میزان یعنی بیش از 23 هزار هکتار را درختان بنه تشکیل می‌دهد.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:41 روز شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۳

 

در فاصله ای نه چندان دور از جنوب شرقی پایتخت مجموعه و نمایشگاهی طبیعی از وحوش کمیاب بیابانی و کویری وجود دارد.
کل و بز، قوچ و میش وحشی، گربه شنی، جبیر، یوزپلنگ ایرانی و جوامع گیاهی متنوع. این منطقه مجموع شبه جزیره ای است که بین دریاچه نمک، کویر ریگ، کویر مرکزی و کویر گرمسار محصور و نمونه بارزی از بیابان ها و استپ های کم آب است. این منطقه در سطح کره زمین یکی از چند نقاطی است که به عنوان ذخیره گاه کره باید مورد حفاظت قرار گیرد.

http://campo.ir/files/_maghalat/shekar/kavir-jebir.jpg

 

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:32 روز شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۳

شاید شما هم مثل خیلی از مردم پایتخت خسته از دود و صدا، منتظر تعطیلاتی یک یا چند روزه هستید تا فرار را بر قرار ترجیح دهید و کوله سفر ببندید. کاش از شمال رفتن خسته شده باشید و وقتی فکر سفر به سرتان می‌زند به جایی غیر از استان‌های شمالی فکر کنید. اگر شما هم در گروه افراد خواهان سفرهای کوتاه و نزدیک قرار دارید، ما برایتان پیشنهاد بهتری داریم. این بار به جای شمال؛ سفر به شرق را تجربه کنید.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/13900807112735_PhotoL.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:23 روز شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۳

جنگل اولنگ، در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان شاهرود محسوب می شود. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.

این جنگل از جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار دارد و ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور است.

http://arandtour.com/u_photos/cover/Original/222-740.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:49 روز یکشنبه ششم مهر ۱۳۹۳

 

یکی از دیدنی های انبوه پل قدیمیشه که در دوره ی صفویه به منظور تسهیل در آمد و شد سربازان روی رودخانه ی شاهرودساخته شده.

این پل قدیمی در اثر زلزله ی منطقهی رودبار در تاریخ ۳۱/۳/۶۹  به کلی ویران شد. تا اینکه...

تا اینکه در سفر رهبری به استان قزوین بودجه ای برای تعمیر این اثر باستانی در نظر گرفته شد.

و هم اکنون نیز کار تعمیر آن ادامه دارد.

http://i10.tinypic.com/4d3ot50.jpg

دسته بندی :پل انبوه

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:2 روز چهارشنبه دوم مهر ۱۳۹۳

یدانگاه باستانی سیَلْک که در منطقه فین کاشان واقع شده‌است و پیشینه ای نزدیک به هفت هزار سال دارد. سیلک یکی از مکان‌های تاریخی پس از تمدن جیرفت کرمان در فلات ایران است که مدارک نوشته از دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده ولی خطی که هم‌زمان با آغاز تاریخ در ایلام به وجود آمده‌بود، با نام پرتو ایلامی شناخته شده پس از رها شدن این پایگاه بازرگانی از میان رفت.تمدن مردمان تپه‌های سیلک در ۲۵۰۰ سال پیش مغلوب تمدن آریایی شد که یادگارهای آنها در لایه‌های گوناگون حفاری مانند ظروف لوله‌دار بلند با نگاره اسب و خورشید و جنگ‌افزار آهنی و شمشیر و نیزه‌های بلند پیدا شده‌است. تپه ی سیلک در حقیقت نیایشگاه مردمان باستانی بوده است که از گل رس و سفال ساختی شده است که در میان مردمان کاشان به شهر نفرین شده معروف است.

http://images.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8808/siyalk-0707-mm3.jpg

دسته بندی :شهر نفرین شده

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:41 روز چهارشنبه دوم مهر ۱۳۹۳

نارین قلعه یا كهندژ در شهر باستانی میبد بر فراز تپه ای بلند بنا شده و بر تمامی ‌شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. كهندژ یا قهندژ نام دژهای كهنی است كه در آغاز پیدایش شهرها بنا شده اند. این دژها در پیش از اسلام و بیشتر در دوران ماد، هخامنشی و اشكانی ساخته شده و بناهایی تك و پر تراكم بودند كه بر فراز تپه‌های طبیعی یا مصنوعی می‌ساختند. نارین قلعه میبد یك كهندژ است و از بناهای باستانی خشتی بازمانده در ایران است علی رغم گزندهای روزگار هنوز پا برجاست و می‌توان آن را نمادی از هویت تاریخی و فرهنگی استان یزد دانست. پیشینه‌ی دراز نارین قلعه تا آن جاست كه هویتی اسطوره ای یافته است به گونه ای كه منابع تاریخی سده ی ۸ و۹هجری قمری نیز آن را با روایت‌های افسانه ای در آمیخته اند. این دژ كه مردم میبد آن را «نارنج قلعه» می‌خوانند

http://www.seemorgh.com/images/iContent/1388-1/1_8712040255_L600.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:35 روز چهارشنبه دوم مهر ۱۳۹۳

 

قلعه مارکوه بر بالای کوه مارکوه در سمت شرق کتالم از توابع شهر رامسر واقع شده است. قلعه مارکوه که یکی از آثار تاریخی استان مازندران می باشد در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۳۴۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قلعه یک قلعه استراژیک بوده که از لحاظ نظامی در قرون ۳ – ۶ و ۸ هجری مورد استفاده قرار گرفته است. این قلعه در دوره‌های مختلف اسلامی به عنوان پایگاه نظامی در مقابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار می‌ گرفته است.

http://seeiran.ir/wp-content/uploads/2013/07/jpg-1362812401.jpg

دسته بندی :قلعه مارکوه
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:17 روز چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳

 

 

بچه برای آجیم دعا کنین از شنبه میخواد بره تهران دانشگاه،دعاکنین که قوی باشه

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:27 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۳

 

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1387/3/23/10738_629.jpg

دسته بندی :زریوار مریوان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:24 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۳

     http://img.tebyan.net/big/1387/10/12721518818717210510415111222919714941258066.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:22 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۳

هر کسی جاهای قشنگی که در ایران می شناسه رو بگه و توضیح بده تا دوستان استفاده کنند
دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 14:46 روز جمعه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۳

 

شواهد به دست آمده در آن نشان از وجود تمدن تا پنج هزار سال پيش را نيز دارد. 

حدود 50 سال طول كشيد تا بار ديگر يك گروه باستان‌شناسي از ليدوما ياد كنند، اين بار هيات مشترك باستان‌شناسي پژوهشكده باستان‌شناسي ايران و دانشگاه سيدني نخستين مرحله از پژوهش‌هاي مشترك را در سال‌هاي ۱۳۸3- ۱۳۸1 در منطقه نورآباد ممسني فارس انجام داد. پس از آن دومين مرحله از پژوهش‌هاي مشترك با ديدگاهي وسيع‌تر و نگرشي عميق‌تر در زمستان ۱۳۸۵ در اين منطقه انجام شد. 
در اين مرحله عمده پژوهش‌ها بر شناخت يكي از محوطه‌هاي هخامنشي تمركز يافت. اين محوطه با نام‌هاي محلي نظير «قلعه كلي» يا «سُروان»، جين جان شناخته شده است. محوطه قلعه كلي سُروان در كوه‌پايه بخش غربي دشت رستم يك (فهليان) واقع شده است. با كاوش اين محوطه چشم‌انداز وسيع و ديدگاهي نوين در ارتباط با مطالعات هخامنشي جنوب و جنوب غرب ايران طرح شد. اين بنا از نظر ابعاد ساختماني چهارمين بناي بزرگ هخامنشي پس از بناهاي شوش، پاسارگاد و تخت جمشيد (پارسه) است. در ليدوما بقاياي يك كاخ كوچك هخامنشي يافت شده كه كاخ سروان (سورون) نام گرفته است.

http://www.iranatlas.info/parseh/images/liduma2.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:20 روز جمعه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۳

پیام فرمانده سپاه قدس " قاسم سلیمانی ( خطرناک ترین مرد سال 2014 به گفته ی ایالات متحده منبع سی ان ان و یاهو ) خطاب به گروه داعش
سخنگوى گروه وهابى داعش : بعد از عراق نوبت حمله به ایران است شیعیان ایران را به خاك و خون میكشیم ...
پیام دلیر مرد ایران سرلشکر قاسم سلیمانی شب جمعه در سخنرانی میان سران ارتش و سپاه استان کرمان به گروهک تکفیری داعش :
بسم رب شهداء والصدیقین...
اگر میخواهید برای فرزندانتان خاطره ای از خود بجا بگذارید هر چه سریعتر به خانه های خود بازگردید...
بی شک اگر پایمان به امر ولی و امامان به میدان نبرد باز شود به خدا سوگند که مادرانتان از به دنیا آوردنتان خود را لعنت می کنند چرا که قرن هاست نسل به نسل جوانان شیعه برای صلاخی و گرفتن انتقامی شدید از قاتلان حسین (ع) شمشیرهای خود را تیز نگه داشته اند...
والله که اگر پایتان به حرم حسین (ع) برسد سرهای بریده ی شما را برای حرم زینب (س) به پیشکش خواهیم برد و یقینا" نماز ظهر را در بقیع اقامه خواهیم کرد ...
لبیک یا حسین(ع)
به شما هشدار میدهیم !!!
اینجا عراق نیست !
اینجا سوریه نیست !
اینجا موصل و...نیست .
اینجا ایران است سرزمینی که جوانانش خواب را بر شما حرام و مرگ را آرزویتان خواهد کرد!
ایران را به گورستان لاشه هایتان تبدیل خواهیم کرد..


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:14 روز جمعه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۳

زهره جان قبولیتو تبریک

 

میگم انشا

 

الله دکترا قبول بشی

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:4 روز یکشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۳

بنا به نوشته حمزه اصفهاني، ‌تاريخ‌نويس مشهور، موسس شهر بردسير«اردسير» اردشير بابكان بوده است که در بدو امر هم ‹‹وه اردشير›› خوانده مي شد كه بعد به «اردشير» تغيير يافت. پس از حمله اعراب به بردسير نه تنها نام اين شهر، بلكه نام ساير نقاط آن نيز تغيير يافت. در بيش‌تر كتب تاريخي قديمي و سفرنامه ها پايتخت شهر بردسير كرمان ذکر شده است. شهرستان بردسير يكي از شهرستان هاي استان كرمان از نظر جغرافيايي در 56 درجه و 35 دقيقه ي درازاي خاوري و 29 درجه و 56 دقيقه ي پهناي شمالي و در ارتفاع 2040 متري از سطح دريا قرار دارد. بردسير از شمال و خاور به كرمان، از جنوب به بافت، از باختر به سيرجان و از شمال باختري به رفسنجان محدود مي‌شود. مركز شهرستان بردسير در64 كيلومتري جنوب باختري كرمان قرار دارد

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/12/23/100869865255.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 14:25 روز یکشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۳

 

آثار تاریخی موارد مختلفی مانند : بناها ، اسلحه ها ، فرشها ، سکه ها ، انواع ظروف ، لباسها ، کتابها و هر چیزی که از نسلهای گذشته برای ما به جا مانده را شامل می شود . آثار تاریخی هر ملتی در واقع میراث فرهنگی آن ملت به حساب می آید و میراث فرهنگی همیشه ما را به یاد سرزمین تاریخی خود می اندازد و گوشه هایی از تاریخ کشور یا منطقه ای که در ان زندگی می کنیم را روشن می سارد . با مطالعه در آثار تاریخی میراث فرهنگی یک ملت ما را با احوال گذشتگان و آداب و رسوم ، شیوه زندگی ، چگونگی روابط اجتماعی ، زبان ، خط ، هنر و معماری ملت آشنا می شویم . بنابراین آثار و اشیایی که از گذشته برای ما باقی مانده است همه جزء میراث فرهنگی ما به حساب می آیند و هر یک به نوبه خود دارای ارزش بسیاری است . آثار بر جای مانده از گذشتگان یعنی میراث فرهنگی یک ملت در واقع شناسنامه آن ملت است که بوسیله آن سابقه تاریخی و هویت ملی آن مردم نشان داده می شود .

http://img1.tebyan.net/big/1388/06/3928156892221121861702132032711055172141247.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:3 روز چهارشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۳

 

شهر بوشهر

متاسفانه در خود شهر بوشهر اطلاع رسانی برای بازدید از مکانهای دیدنی خیلی کم بود.در حالیکه در اکثر شهرهای ایران در ایام عید بخصوص شهرهای مهم کشور پایگاهای نوروزی برپا هستند و با دادن کاغذهایی شامل نقشه شهر و راهها و مکانهای دیدنی کمک زیادی در استفاده بهینه از زمان و بازدید از مکانهای گردگشری می کنند.

ما با وجود اینکه نقشه شهر بوشهر را از همانجا تهیه کردیم اما اطلاعات کافی درمورد مکانهای دیدنی در آن  نبود.مثلا هیچ اطلاعاتی در مورد ریشهر در آن نبود.تقریبا اکثر مکانهایی رو که در پایین براتون نوشتم خودم ندیدم و اطلاعاتشون رو از اینترنت براتون گذاشتم البته با ذکر منبع.

بافت شهر بوشهر مربوط به دوره افشار است و در بوشهر، بافت ساحل دریا، خیابان ساحلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:57 روز سه شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۳

استان‌ بوشهر حدود 23167 كیلومتر مربع‌ مساحت‌ و ۶۰ كیلومتر ساحل‌ دارد و در شمال‌ خلیج‌ فارس‌در جنوب‌ ایران‌ واقع‌ شده‌ و اهمیت‌ سوق‌ الجیشی‌ و اقتصادی‌ قابل‌ توجهی‌ دارد. شهرستان‌های‌ بوشهر،تنگستان‌، دشتستان‌، دشتی‌، دیر، دیلم‌، كنگان‌ و گناوه‌ در این‌ استان‌ قرار دارند و مركز سیاسی‌ - اداری‌ آن‌، شهر بوشهر است‌. استان‌ بوشهر در سال ‌ ۱۳۷۵حدود 727,373 نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌. از این‌ تعداد 5/۵۳ درصددر نقاط‌ شهری‌ و 76/44 درصد در نقاط‌ روستایی‌ سكونت‌ داشتند و بقیه‌ غیر ساكن‌ بوده‌اند.

استان‌ بوشهر از نظر موقعیت‌ طبیعی‌ از دو قسمت‌ جلگه‌ای‌ و كوهستانی‌ تشكیل‌ شده‌ است‌. قسمت‌ جلگه‌ای‌ آن‌ در امتداد خلیج‌ فارس‌ كشیده‌ شده‌ است‌. اكثر شهرها و مراكز جمعیتی‌ استان‌ در محدوده‌ این‌ جلگه‌ها استقرار یافته‌اند. قسمت‌ كوهستانی‌ استان‌، از دو رشته‌ كوه‌ گچ‌ترش‌ و نوكند تشكیل‌ شده‌ كه‌ در سراسر طول‌ استان‌ به ‌موازات‌ هم‌ امتداد یافته‌اندhttp://www.up.98ia.com/images/xx8db277fpzc0seo6f.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:27 روز چهارشنبه هشتم مرداد ۱۳۹۳

قوم تالش باز ماندگان همان مردم باستانی می باشند که در تاریخ،نام آن را کادووس وکادووش می یابیم،تاریخ چند هزار ساله تالش و سیر تحولات اجتماعی وفرهنگی آن مردم در طول تاریخ نشان دهنده آن است که کمترین توجه به آنها شده در نقاط ییلاقی ونیمه ییلاقی آثاری وجود دارد که بیانگر تمدنی ناشناخته است.کهن ترین اثر مکتوب که از ایران باستان بدست ما رسیده اوستا کتاب دینی زرتشت ،پیامبر ایرانی است .از روی آن نوشته ها با نام اقوامی چون تپور، گل ، کادووس، امارد، کاسپی وغیرو برخورد می کنیم

 

 

 

 

http://tamadonema.ir/wp-content/uploads/2014/04/300px-Talysh_language_dialects.svg_.png

دسته بندی :قوم کادووس(تالش)
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:56 روز پنجشنبه دوم مرداد ۱۳۹۳

تصاویری دیدنی از طبیعت ارتفاعات ماسال در گیلان

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:3 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۳

 

دراکولا  یا بند نامی است که در چندین سال اخیر در گیلان و مازندران به یک نوع حشرهٔ سمّی از خانوادهٔ سوسک‌ها داده شده‌است. این حشره در مناطق گرم و مرطوب سراسر جهان پراکندگی دارد و نام علمی آن Paederus است. در گیلان دراکولا و در مازندران به این حشره بند گفته می‌شود

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Paederus.littoralis.jpg/250px-Paederus.littoralis.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:58 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۳

 

قلعه بندبن از مهمترین و زیبا‌ترین آثار باستانی گیلان است. قلعه بندبن، با برجی به ارتفاع ۱۲ متر، در روستای زیبا و کوچک بندبن در منطقه قاسم آباد گیلانواقع شده‌است.

دبن، روستائی زیبا و تاریخی است که در آن قلعه‌ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد. در ابتدای روستای بندبن امامزاده ای واقع است که محل زیارت مومنین می‌باش

 

http://www.gchto.ir/main/media/.gallery/main246.jpg

دسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:53 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۳

http://media.irna.ir/1391/13910327/80185512/80185512-2664695.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:43 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۳

 

 

http://pars98.com/wp-content/uploads/2010/02/dokhtar-gilani-ba-cheshm-2rang.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:39 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۳

http://www.4iranian.com/uploads/Amlash-hoseinabad_4974.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:41 روز شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳

 

 مدتها تصور می شد که کهن ترین تمدن جهان در سومر عراق پای گرفته است ; اما کشف یک زیگورات (معبد) با قدمت بیش از پنج هزار سال ، آثار سنگی بسیار و همچنین کتیبه های آجری به خطی ناشناخته از منطقه جیرفت ایران۱ باعث شد باستان شناسان درباره ی دانسته ها و ادعاهای پیشین خود تجدید نظر کنند.تمدن بین النهرین قدیمی تر و وسیع تر بوده است و مطالعات و کاوش ها نشان می دهد که جیرفت بزرگ ترین مرکز تجاری جهان بوده است".  شرایط مطلوب آب و هوایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی موجب شد تمدنی در این منطقه شکل بگیرد که در دوره باستان بهشت جهان محسوب می شده است".

http://images.seemorgh.com/iContent2/Files/5390.jpg

کشف این کتیبه ها در کنار آثار عظیم معماری که از نشانه های تمدن پیشرفته در عصر باستان محسوب می شود ، نشان می دهد ساکنان جیرفت در آن زمان دارای حکومت مقتدر و نظام اقتصادی قوی بوده اند.

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:37 روز شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۳

 

http://axgig.com/images/31095076977759591993.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:24 روز جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳

 

http://s5.picofile.com/file/8123062492/%D8%AF%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 2:51 روز پنجشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۳

 
امروز تولد یکی از دوستای خوبم هست 


در بــــــــاغ جهان، دلم گلی می جوید
امروز گل سپیــــــــــده ات می روید . . .
امروز دلـــــــــم دل ای دل ای میخواند،
چون میلاد تو را خـدا مبارک گویـد.
تولدت مبارک
  
http://ayask.com/forum/download/file.php?id=233&mode=view 

دسته بندی :

لینک مطلب


آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

آمــوزش وبــلاگ نویسی