شهرهای ایران وتاریخ ایران


شهرستان های ایران و تاریخ ایران


نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:29 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393

 

سلام بچه این وبلاک یکی از دوستای خوب وقدیمیم

 

هست خوشحال میشم بهش سربزنید وبلاک زیبای داره

          

 پشیمون نمیشین 

 

 

http://aramesh1393.persianblog.ir/

 

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 12:54 روز پنجشنبه نهم بهمن 1393

 

دو دبیرستان دخترانه کوثر و دکتر حسابی شهرستان کوهدشت نزدیک به ۲۰ روز است با نبود وسایل گرمایشی به سر می برند و دانش آموزان و معلمان این دو دبیرستان مجبورند سرمای طاقت فرسای زمستان را کنار صندلی های سرد کلاس تحمل کنند.

قدیمی بودن و فرسودگی دیگ های بخار سیستم گرمایشی این دو دبیرستان که دارای یک ساختمان بزرگ هستند، علت قطع شدن گرمای کلاس ها عنوان شده است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:4 روز سه شنبه هجدهم آذر 1393

 

http://winmo.ir/wp-content/uploads/2014/12/323_winmo-ir.jpg 


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:17 روز جمعه چهاردهم آذر 1393

منظره ای زیبا از بالای شیطان كوه لاهیجان در استان گیلان

 

 

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:2 روز جمعه هفتم آذر 1393

 

تماجان دهی از دهستان کجید، بخش رانکوه در 65 کیلومتری، جنوب املش، و 47 کیلومتری جنوب باختر بخش رحیم‌آباد رودسر واقع شده است. در این روستا 8 خانوار و جمعیتی بالغ بر 22 نفر زندگی می‌کنند و موقعیت جغرافیای آن 36 درجه و 54 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 06 دقیقه طول شرقی و در ارتفاع 1984 متری نسبت به سطح آب دریاهای آزاد قرار گرفته است. راه دسترسی به آن از طریق جاده رحیم‌آباد به گرمابدشت و پس از پشت سرگذاشتن از روستاهای گرمابدشت، زیاز، آغوزبن کندسر، شوک، هلوبن دره، دیماجانکش، و کجید به روستای تماجان می‌رسد. البته راه‌های دیگری وجود دارد که به منطقه تماجان می‌رسد، ولی در حال حاضر همین راه اولی بهترین مسیر دسترسی به روستای تماجان است و در فاصله‌ی 300 متری ضلع غرب روستا چشمه‌سارهای متعددی وجود دارد که از آب چشمه‌ها برای آشامیدن و هم‌چنین برای آبیاری باغات و زمین‌های زراعی استفاده می‌شود. شغل اصلی مردم روستا دامداری و باغداری است، دهکده‌ی کوهستانی و ییلاقی تماجان یکی از مناطق سرشار و غنی از نظر باستان‌شناسی است. در اطراف آن گورستان‌ها و محوطه‌های باستانی بسیار مهمی وجود دارد، مهمترین آن‌ها عبارتند از:

شاه‌نشین قلعه، تپه باستانی تماجان، محوطه تاریخی تماجان، گورستان‌های باستانیA  وB و محوطه‌ی باستانی قبرستان لنگه است. در این مبحث در خصوص چگونگی وضعیت گورستان باستانی تماجان و به یغماء رفتن اشیاء آن پرداخته خواهد شد.

دسته بندی :روستای تماجان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:32 روز جمعه بیست و سوم آبان 1393


به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، مرتضی پاشایی مدت‌ها با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد که با تشدید بیماری از روز جمعه 16 آبان ماه در بخش ICU بیمارستان بهمن بستری شده بود، ساعاتی قبل در گذشت.

مرتضی پاشایی (متولد 1363/5/20) خواننده، نوازنده، آهنگساز پاپ فارسی است. او دانشجوی رشته گرافیک بوده و از کودکی به موسیقی علاقه داشته است. موسیقی را از سن چهارده سالگی با نواختن گیتار آغاز کردمنم"، درگذشت این چهره محبوب را تسلیت می گوید و برای بازماندگانش طلب صبر دارد.

دسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:2 روز سه شنبه ششم آبان 1393

 

په سبز(تل سوز) در جنوب باختری شهر مرودشت و در سه کیلومتری خاور محل رسیدن دو رودخانه کر و سیوند قرار دارد. این تپه که نخستین بار در بررسی سال توسط1972 جیمز بچلرسامنر شناسایی شد دارای بیش از 12 هکتار وسعت بود که پس از آن به سبب نیاز کوره‌های آجرپزی به خاک مورد نیاز برای ساخت آجر به شدت آسیب دید و بخش‌های زیادی از آن پاکسازی شد. با گسترش شهر مرودشت و ساخت و سازهای شهری و سکونتی بخش‌های بیشتری از تپه نابود و برای همیشه از بین رفت به گونه‌ای که اکنون تنها نزدیک به یک هکتار از این تپه برجای مانده است. در بررسی سامنر اهمیت این تپه بیشتر به سبب دارا بودن لایه‌ها و مواد فرهنگی هزاره سوم تا اول پیش از میلاد بیان شده است

http://parsinews.ir/media/46eb8e59328bcb07f0fbb1a9c37f255b.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:56 روز سه شنبه ششم آبان 1393

 

آب ...

هیچ وقت حتی آرام ِآرام هم که هست ، صدایش قطع شدنی نیست

خوب که دل به دلش بدهی ، ناله ها می زند جانسوز ... روضه ها می خواند تن گداز ...

بیچاره حق دارد که این چنین زار بزند

خودت را جای آب بگذار

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:48 روز یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393

 

واقعا زیباس حتما برین

http://www.gooshe.net/wp-content/uploads/2013/10/Seven-Sisters-Chalus-Road-Iran.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:0 روز جمعه بیست و پنجم مهر 1393

 

بچه من خودم بچه اشکور رودسرم

مطالبی که در ادامه بیان خواهد شد رویداد خونینی است که شاید  در تاریخ اشکور بی سابقه باشد. قبل از اینکه به این واقعه بپردازیم به طور خلاصه مطالبی در باب دلاوریها و جنگ آوریهای مردمان اشکور و دیلمان بیان خواهد شد.

 درمنابع تاریخی ذکز شده است که جنگجویان دیلمی بخشی از سپاهیان کورش کبیر را تشکیل می دادند.در زمان حمله اعراب به ایران با اینکه تمام ایران به دست آنها افتاده بود اما خطه دیلمان و اشکور ده ها  سال در برابر آنها مقاومت کردند.

 

تاریخ خونین اشکور

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:56 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393

شکوه شهر باستانی شوش از اولین تمدنهای مطالعه شده بشری در میان رودان و شمال خلیج فارس آغاز شده و تا اواسط دوران هخامنشی و حتی در دوران سلوکی ادامه داشته است.
این شهر پایتخت زمستانی امپراطوری هخامنشی بوده است اما در زمان تمدن عیلامی که قبل از تمدن ماد در منطقه شمال خلیج فارس و همجوار با میان رودان میزیستند به شکوه و جلال رسید.
تمدن عیلامی گرچه تمدنی آریایی نیست اما تمدنی سامی نژاد هم نبوده است و محصولات فرهنگی مانند خط و سازه های مهندسی خاص خود را داشتند که البته بسیار تحت تاثیر رقیب خود سومریان بودند که آنها نیز غیر آریایی و غیر سامی بودند اما خط و نوشتار از آنجا آغاز شد. اما این تمدن در کشاکش صدها ساله با تمدن آشور توسط آشور بنی پال شکست خورده و شهر شوش فتح و ویران می شود.

در دوران مادها گرچه شکست سختی به آشوریان وارد و تقریبا آنها را در قبایل کوچک تر مستحیل می کنند اما شوش به جلال باستانی خویش نمی رسد تا دوره هخامنشیان که خشایارشا شوش را پایتخت سیاسی خود قرار می دهد.

 

شوش

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:54 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است. http://www.mehremihan.ir/images/POSTPIC3/shahrsookhte2.jpg

دسته بندی :عجایب شهر سوخته
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 22:52 روز پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393

در دوره‌ای که کشورهای این کره خاکی در قالب یک دهکده جهانی، بسیاری از امور زندگی‌شان جهانی شده، مانند ورزش (المپیک و جام‌های جهانی)، گردشگری، اقتصاد (اجلاس جهانی داووس)، دیپلماسی (اجلاس سران سازمان ملل)، فیلم (جشنواره‌های بین‌المللی)، فرهنگ (اجلاس یونسکو)، علمی (همایش‌ها و پایگاه‌های علمی) و موارد دیگر، ثبت هر اثر تاریخی ـ فرهنگی، نمودی از معرفی آنها در باشگاه جهانی دارد که کشور‌ها را با تعداد و البته کیفیت آنها خواهند شناخت.http://multimedia.mehrnews.com/91082380.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:30 روز چهارشنبه شانزدهم مهر 1393

کردستان سرشار از منابع طبیعی با گیاهان دارویی و درختان مثمرثمر است که «بنه» یکی از این منابع در این استان به‌شمار می‌رود و پرخاصیت‌ترین درخت ایران است.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/26/13920426000030_PhotoL.jpg

به گزارش فارس  از سنندج، درخت بنه که به گویش محلی «داره بن» گفته می‌شود، درختی با شاخه‌های سفید کمی مایل به خاکستری و کهن سال با عمری طولانی است که در برخی موارد به 300 سال می‌رسد.

درخت بنه، ارتفاع قریب به پنج متر دارد و در برخی مناطق کوهستانی ایران یافت می‏شود. این درخت را می‌توان در رشته کوه‌های زاگرس که مملو از گونه‌های مختلف گیاهی و جنگلی است، یافت. سطح جنگل‌های زاگرس در کردستان 373 هزار هکتار است که هفت درصد این میزان یعنی بیش از 23 هزار هکتار را درختان بنه تشکیل می‌دهد.

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:41 روز شنبه دوازدهم مهر 1393

 

در فاصله ای نه چندان دور از جنوب شرقی پایتخت مجموعه و نمایشگاهی طبیعی از وحوش کمیاب بیابانی و کویری وجود دارد.
کل و بز، قوچ و میش وحشی، گربه شنی، جبیر، یوزپلنگ ایرانی و جوامع گیاهی متنوع. این منطقه مجموع شبه جزیره ای است که بین دریاچه نمک، کویر ریگ، کویر مرکزی و کویر گرمسار محصور و نمونه بارزی از بیابان ها و استپ های کم آب است. این منطقه در سطح کره زمین یکی از چند نقاطی است که به عنوان ذخیره گاه کره باید مورد حفاظت قرار گیرد.

http://campo.ir/files/_maghalat/shekar/kavir-jebir.jpg

 

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:32 روز شنبه دوازدهم مهر 1393

شاید شما هم مثل خیلی از مردم پایتخت خسته از دود و صدا، منتظر تعطیلاتی یک یا چند روزه هستید تا فرار را بر قرار ترجیح دهید و کوله سفر ببندید. کاش از شمال رفتن خسته شده باشید و وقتی فکر سفر به سرتان می‌زند به جایی غیر از استان‌های شمالی فکر کنید. اگر شما هم در گروه افراد خواهان سفرهای کوتاه و نزدیک قرار دارید، ما برایتان پیشنهاد بهتری داریم. این بار به جای شمال؛ سفر به شرق را تجربه کنید.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/13900807112735_PhotoL.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 20:23 روز شنبه دوازدهم مهر 1393

جنگل اولنگ، در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان شاهرود محسوب می شود. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.

این جنگل از جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار دارد و ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور است.

http://arandtour.com/u_photos/cover/Original/222-740.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:49 روز یکشنبه ششم مهر 1393

 

یکی از دیدنی های انبوه پل قدیمیشه که در دوره ی صفویه به منظور تسهیل در آمد و شد سربازان روی رودخانه ی شاهرودساخته شده.

این پل قدیمی در اثر زلزله ی منطقهی رودبار در تاریخ ۳۱/۳/۶۹  به کلی ویران شد. تا اینکه...

تا اینکه در سفر رهبری به استان قزوین بودجه ای برای تعمیر این اثر باستانی در نظر گرفته شد.

و هم اکنون نیز کار تعمیر آن ادامه دارد.

http://i10.tinypic.com/4d3ot50.jpg

دسته بندی :پل انبوه

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:2 روز چهارشنبه دوم مهر 1393

یدانگاه باستانی سیَلْک که در منطقه فین کاشان واقع شده‌است و پیشینه ای نزدیک به هفت هزار سال دارد. سیلک یکی از مکان‌های تاریخی پس از تمدن جیرفت کرمان در فلات ایران است که مدارک نوشته از دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده ولی خطی که هم‌زمان با آغاز تاریخ در ایلام به وجود آمده‌بود، با نام پرتو ایلامی شناخته شده پس از رها شدن این پایگاه بازرگانی از میان رفت.تمدن مردمان تپه‌های سیلک در ۲۵۰۰ سال پیش مغلوب تمدن آریایی شد که یادگارهای آنها در لایه‌های گوناگون حفاری مانند ظروف لوله‌دار بلند با نگاره اسب و خورشید و جنگ‌افزار آهنی و شمشیر و نیزه‌های بلند پیدا شده‌است. تپه ی سیلک در حقیقت نیایشگاه مردمان باستانی بوده است که از گل رس و سفال ساختی شده است که در میان مردمان کاشان به شهر نفرین شده معروف است.

http://images.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8808/siyalk-0707-mm3.jpg

دسته بندی :شهر نفرین شده

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:41 روز چهارشنبه دوم مهر 1393

نارین قلعه یا كهندژ در شهر باستانی میبد بر فراز تپه ای بلند بنا شده و بر تمامی ‌شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. كهندژ یا قهندژ نام دژهای كهنی است كه در آغاز پیدایش شهرها بنا شده اند. این دژها در پیش از اسلام و بیشتر در دوران ماد، هخامنشی و اشكانی ساخته شده و بناهایی تك و پر تراكم بودند كه بر فراز تپه‌های طبیعی یا مصنوعی می‌ساختند. نارین قلعه میبد یك كهندژ است و از بناهای باستانی خشتی بازمانده در ایران است علی رغم گزندهای روزگار هنوز پا برجاست و می‌توان آن را نمادی از هویت تاریخی و فرهنگی استان یزد دانست. پیشینه‌ی دراز نارین قلعه تا آن جاست كه هویتی اسطوره ای یافته است به گونه ای كه منابع تاریخی سده ی ۸ و۹هجری قمری نیز آن را با روایت‌های افسانه ای در آمیخته اند. این دژ كه مردم میبد آن را «نارنج قلعه» می‌خوانند

http://www.seemorgh.com/images/iContent/1388-1/1_8712040255_L600.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:35 روز چهارشنبه دوم مهر 1393

 

قلعه مارکوه بر بالای کوه مارکوه در سمت شرق کتالم از توابع شهر رامسر واقع شده است. قلعه مارکوه که یکی از آثار تاریخی استان مازندران می باشد در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۳۴۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قلعه یک قلعه استراژیک بوده که از لحاظ نظامی در قرون ۳ – ۶ و ۸ هجری مورد استفاده قرار گرفته است. این قلعه در دوره‌های مختلف اسلامی به عنوان پایگاه نظامی در مقابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار می‌ گرفته است.

http://seeiran.ir/wp-content/uploads/2013/07/jpg-1362812401.jpg

دسته بندی :قلعه مارکوه
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:17 روز چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393

 

 

بچه برای آجیم دعا کنین از شنبه میخواد بره تهران دانشگاه،دعاکنین که قوی باشه

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:27 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393

 

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1387/3/23/10738_629.jpg

دسته بندی :زریوار مریوان
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:24 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393

     http://img.tebyan.net/big/1387/10/12721518818717210510415111222919714941258066.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 0:22 روز دوشنبه بیست و چهارم شهریور 1393

هر کسی جاهای قشنگی که در ایران می شناسه رو بگه و توضیح بده تا دوستان استفاده کنند
دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 14:46 روز جمعه بیست و یکم شهریور 1393

 

شواهد به دست آمده در آن نشان از وجود تمدن تا پنج هزار سال پيش را نيز دارد. 

حدود 50 سال طول كشيد تا بار ديگر يك گروه باستان‌شناسي از ليدوما ياد كنند، اين بار هيات مشترك باستان‌شناسي پژوهشكده باستان‌شناسي ايران و دانشگاه سيدني نخستين مرحله از پژوهش‌هاي مشترك را در سال‌هاي ۱۳۸3- ۱۳۸1 در منطقه نورآباد ممسني فارس انجام داد. پس از آن دومين مرحله از پژوهش‌هاي مشترك با ديدگاهي وسيع‌تر و نگرشي عميق‌تر در زمستان ۱۳۸۵ در اين منطقه انجام شد. 
در اين مرحله عمده پژوهش‌ها بر شناخت يكي از محوطه‌هاي هخامنشي تمركز يافت. اين محوطه با نام‌هاي محلي نظير «قلعه كلي» يا «سُروان»، جين جان شناخته شده است. محوطه قلعه كلي سُروان در كوه‌پايه بخش غربي دشت رستم يك (فهليان) واقع شده است. با كاوش اين محوطه چشم‌انداز وسيع و ديدگاهي نوين در ارتباط با مطالعات هخامنشي جنوب و جنوب غرب ايران طرح شد. اين بنا از نظر ابعاد ساختماني چهارمين بناي بزرگ هخامنشي پس از بناهاي شوش، پاسارگاد و تخت جمشيد (پارسه) است. در ليدوما بقاياي يك كاخ كوچك هخامنشي يافت شده كه كاخ سروان (سورون) نام گرفته است.

http://www.iranatlas.info/parseh/images/liduma2.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:20 روز جمعه بیست و یکم شهریور 1393

پیام فرمانده سپاه قدس " قاسم سلیمانی ( خطرناک ترین مرد سال 2014 به گفته ی ایالات متحده منبع سی ان ان و یاهو ) خطاب به گروه داعش
سخنگوى گروه وهابى داعش : بعد از عراق نوبت حمله به ایران است شیعیان ایران را به خاك و خون میكشیم ...
پیام دلیر مرد ایران سرلشکر قاسم سلیمانی شب جمعه در سخنرانی میان سران ارتش و سپاه استان کرمان به گروهک تکفیری داعش :
بسم رب شهداء والصدیقین...
اگر میخواهید برای فرزندانتان خاطره ای از خود بجا بگذارید هر چه سریعتر به خانه های خود بازگردید...
بی شک اگر پایمان به امر ولی و امامان به میدان نبرد باز شود به خدا سوگند که مادرانتان از به دنیا آوردنتان خود را لعنت می کنند چرا که قرن هاست نسل به نسل جوانان شیعه برای صلاخی و گرفتن انتقامی شدید از قاتلان حسین (ع) شمشیرهای خود را تیز نگه داشته اند...
والله که اگر پایتان به حرم حسین (ع) برسد سرهای بریده ی شما را برای حرم زینب (س) به پیشکش خواهیم برد و یقینا" نماز ظهر را در بقیع اقامه خواهیم کرد ...
لبیک یا حسین(ع)
به شما هشدار میدهیم !!!
اینجا عراق نیست !
اینجا سوریه نیست !
اینجا موصل و...نیست .
اینجا ایران است سرزمینی که جوانانش خواب را بر شما حرام و مرگ را آرزویتان خواهد کرد!
ایران را به گورستان لاشه هایتان تبدیل خواهیم کرد..


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 11:14 روز جمعه بیست و یکم شهریور 1393

زهره جان قبولیتو تبریک

 

میگم انشا

 

الله دکترا قبول بشی

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 15:4 روز یکشنبه شانزدهم شهریور 1393

بنا به نوشته حمزه اصفهاني، ‌تاريخ‌نويس مشهور، موسس شهر بردسير«اردسير» اردشير بابكان بوده است که در بدو امر هم ‹‹وه اردشير›› خوانده مي شد كه بعد به «اردشير» تغيير يافت. پس از حمله اعراب به بردسير نه تنها نام اين شهر، بلكه نام ساير نقاط آن نيز تغيير يافت. در بيش‌تر كتب تاريخي قديمي و سفرنامه ها پايتخت شهر بردسير كرمان ذکر شده است. شهرستان بردسير يكي از شهرستان هاي استان كرمان از نظر جغرافيايي در 56 درجه و 35 دقيقه ي درازاي خاوري و 29 درجه و 56 دقيقه ي پهناي شمالي و در ارتفاع 2040 متري از سطح دريا قرار دارد. بردسير از شمال و خاور به كرمان، از جنوب به بافت، از باختر به سيرجان و از شمال باختري به رفسنجان محدود مي‌شود. مركز شهرستان بردسير در64 كيلومتري جنوب باختري كرمان قرار دارد

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/12/23/100869865255.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 14:25 روز یکشنبه شانزدهم شهریور 1393

 

آثار تاریخی موارد مختلفی مانند : بناها ، اسلحه ها ، فرشها ، سکه ها ، انواع ظروف ، لباسها ، کتابها و هر چیزی که از نسلهای گذشته برای ما به جا مانده را شامل می شود . آثار تاریخی هر ملتی در واقع میراث فرهنگی آن ملت به حساب می آید و میراث فرهنگی همیشه ما را به یاد سرزمین تاریخی خود می اندازد و گوشه هایی از تاریخ کشور یا منطقه ای که در ان زندگی می کنیم را روشن می سارد . با مطالعه در آثار تاریخی میراث فرهنگی یک ملت ما را با احوال گذشتگان و آداب و رسوم ، شیوه زندگی ، چگونگی روابط اجتماعی ، زبان ، خط ، هنر و معماری ملت آشنا می شویم . بنابراین آثار و اشیایی که از گذشته برای ما باقی مانده است همه جزء میراث فرهنگی ما به حساب می آیند و هر یک به نوبه خود دارای ارزش بسیاری است . آثار بر جای مانده از گذشتگان یعنی میراث فرهنگی یک ملت در واقع شناسنامه آن ملت است که بوسیله آن سابقه تاریخی و هویت ملی آن مردم نشان داده می شود .

http://img1.tebyan.net/big/1388/06/3928156892221121861702132032711055172141247.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:3 روز چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393

 

شهر بوشهر

متاسفانه در خود شهر بوشهر اطلاع رسانی برای بازدید از مکانهای دیدنی خیلی کم بود.در حالیکه در اکثر شهرهای ایران در ایام عید بخصوص شهرهای مهم کشور پایگاهای نوروزی برپا هستند و با دادن کاغذهایی شامل نقشه شهر و راهها و مکانهای دیدنی کمک زیادی در استفاده بهینه از زمان و بازدید از مکانهای گردگشری می کنند.

ما با وجود اینکه نقشه شهر بوشهر را از همانجا تهیه کردیم اما اطلاعات کافی درمورد مکانهای دیدنی در آن  نبود.مثلا هیچ اطلاعاتی در مورد ریشهر در آن نبود.تقریبا اکثر مکانهایی رو که در پایین براتون نوشتم خودم ندیدم و اطلاعاتشون رو از اینترنت براتون گذاشتم البته با ذکر منبع.

بافت شهر بوشهر مربوط به دوره افشار است و در بوشهر، بافت ساحل دریا، خیابان ساحلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:57 روز سه شنبه یازدهم شهریور 1393

استان‌ بوشهر حدود 23167 كیلومتر مربع‌ مساحت‌ و ۶۰ كیلومتر ساحل‌ دارد و در شمال‌ خلیج‌ فارس‌در جنوب‌ ایران‌ واقع‌ شده‌ و اهمیت‌ سوق‌ الجیشی‌ و اقتصادی‌ قابل‌ توجهی‌ دارد. شهرستان‌های‌ بوشهر،تنگستان‌، دشتستان‌، دشتی‌، دیر، دیلم‌، كنگان‌ و گناوه‌ در این‌ استان‌ قرار دارند و مركز سیاسی‌ - اداری‌ آن‌، شهر بوشهر است‌. استان‌ بوشهر در سال ‌ ۱۳۷۵حدود 727,373 نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌. از این‌ تعداد 5/۵۳ درصددر نقاط‌ شهری‌ و 76/44 درصد در نقاط‌ روستایی‌ سكونت‌ داشتند و بقیه‌ غیر ساكن‌ بوده‌اند.

استان‌ بوشهر از نظر موقعیت‌ طبیعی‌ از دو قسمت‌ جلگه‌ای‌ و كوهستانی‌ تشكیل‌ شده‌ است‌. قسمت‌ جلگه‌ای‌ آن‌ در امتداد خلیج‌ فارس‌ كشیده‌ شده‌ است‌. اكثر شهرها و مراكز جمعیتی‌ استان‌ در محدوده‌ این‌ جلگه‌ها استقرار یافته‌اند. قسمت‌ كوهستانی‌ استان‌، از دو رشته‌ كوه‌ گچ‌ترش‌ و نوكند تشكیل‌ شده‌ كه‌ در سراسر طول‌ استان‌ به ‌موازات‌ هم‌ امتداد یافته‌اندhttp://www.up.98ia.com/images/xx8db277fpzc0seo6f.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:27 روز چهارشنبه هشتم مرداد 1393

قوم تالش باز ماندگان همان مردم باستانی می باشند که در تاریخ،نام آن را کادووس وکادووش می یابیم،تاریخ چند هزار ساله تالش و سیر تحولات اجتماعی وفرهنگی آن مردم در طول تاریخ نشان دهنده آن است که کمترین توجه به آنها شده در نقاط ییلاقی ونیمه ییلاقی آثاری وجود دارد که بیانگر تمدنی ناشناخته است.کهن ترین اثر مکتوب که از ایران باستان بدست ما رسیده اوستا کتاب دینی زرتشت ،پیامبر ایرانی است .از روی آن نوشته ها با نام اقوامی چون تپور، گل ، کادووس، امارد، کاسپی وغیرو برخورد می کنیم

 

 

 

 

http://tamadonema.ir/wp-content/uploads/2014/04/300px-Talysh_language_dialects.svg_.png

دسته بندی :قوم کادووس(تالش)
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:56 روز پنجشنبه دوم مرداد 1393

تصاویری دیدنی از طبیعت ارتفاعات ماسال در گیلان

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:3 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393

 

دراکولا  یا بند نامی است که در چندین سال اخیر در گیلان و مازندران به یک نوع حشرهٔ سمّی از خانوادهٔ سوسک‌ها داده شده‌است. این حشره در مناطق گرم و مرطوب سراسر جهان پراکندگی دارد و نام علمی آن Paederus است. در گیلان دراکولا و در مازندران به این حشره بند گفته می‌شود

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Paederus.littoralis.jpg/250px-Paederus.littoralis.jpg

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:58 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393

 

قلعه بندبن از مهمترین و زیبا‌ترین آثار باستانی گیلان است. قلعه بندبن، با برجی به ارتفاع ۱۲ متر، در روستای زیبا و کوچک بندبن در منطقه قاسم آباد گیلانواقع شده‌است.

دبن، روستائی زیبا و تاریخی است که در آن قلعه‌ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد. در ابتدای روستای بندبن امامزاده ای واقع است که محل زیارت مومنین می‌باش

 

http://www.gchto.ir/main/media/.gallery/main246.jpg

دسته بندی :
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:53 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393

http://media.irna.ir/1391/13910327/80185512/80185512-2664695.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:43 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393

 

 

http://pars98.com/wp-content/uploads/2010/02/dokhtar-gilani-ba-cheshm-2rang.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:39 روز پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393

http://www.4iranian.com/uploads/Amlash-hoseinabad_4974.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:41 روز شنبه بیست و یکم تیر 1393

 

 مدتها تصور می شد که کهن ترین تمدن جهان در سومر عراق پای گرفته است ; اما کشف یک زیگورات (معبد) با قدمت بیش از پنج هزار سال ، آثار سنگی بسیار و همچنین کتیبه های آجری به خطی ناشناخته از منطقه جیرفت ایران۱ باعث شد باستان شناسان درباره ی دانسته ها و ادعاهای پیشین خود تجدید نظر کنند.تمدن بین النهرین قدیمی تر و وسیع تر بوده است و مطالعات و کاوش ها نشان می دهد که جیرفت بزرگ ترین مرکز تجاری جهان بوده است".  شرایط مطلوب آب و هوایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی موجب شد تمدنی در این منطقه شکل بگیرد که در دوره باستان بهشت جهان محسوب می شده است".

http://images.seemorgh.com/iContent2/Files/5390.jpg

کشف این کتیبه ها در کنار آثار عظیم معماری که از نشانه های تمدن پیشرفته در عصر باستان محسوب می شود ، نشان می دهد ساکنان جیرفت در آن زمان دارای حکومت مقتدر و نظام اقتصادی قوی بوده اند.

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 19:37 روز شنبه بیست و یکم تیر 1393

 

http://axgig.com/images/31095076977759591993.jpg

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 17:24 روز جمعه بیستم تیر 1393

 

http://s5.picofile.com/file/8123062492/%D8%AF%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 2:51 روز پنجشنبه نوزدهم تیر 1393

 
امروز تولد یکی از دوستای خوبم هست 


در بــــــــاغ جهان، دلم گلی می جوید
امروز گل سپیــــــــــده ات می روید . . .
امروز دلـــــــــم دل ای دل ای میخواند،
چون میلاد تو را خـدا مبارک گویـد.
تولدت مبارک
  
http://ayask.com/forum/download/file.php?id=233&mode=view 

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 9:37 روز جمعه سیزدهم تیر 1393

بازگشت یکی  از 

  

دوستای خوب قدیمیمو تبریک  

 

میگم

 

http://aramesh1393.persianblog.ir/

 

دسته بندی :

لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 18:3 روز پنجشنبه پنجم تیر 1393

 


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 16:25 روز پنجشنبه پنجم تیر 1393

 

نگاه ها همه بر روی پرده سینما بود.

اکران فیلم شروع شد،شروع فیلم سقف یک اتاق دو دقیقه بعد همچنان سقف اتاق, سه, چهار, پنج, .......,هشت دقیقه اول فیلم فقط سقف اتاق!

فیلم 8 دقیقه ای كه هيچكس تحمل نكرد
نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 23:54 روز چهارشنبه چهارم تیر 1393

 

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1393/4/4/390344_364.jpg


لینک مطلبنویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:56 روز سه شنبه سوم تیر 1393

 

در این روستا چه بسیار کودکان نابینایی که در خانه‌ها زندانی می‌شوند تا دیده نشوند و عجیب‌تر اینکه حیوانات نیز با کوری مواجه می‌شوند.

روستای چهار برج در 30 کیلومتری اسفراین در خراسان شمالی واقع شده است. در این روستای 2 هزار و 50 نفری، 32نابینا وجود دارد که بین سن 9 ماهگی تا 50 سالگی قرار دارند. با توجه به جامعه آماری این روستا این تعداد، آمار زیادی است. البته معلولیت‌های دیگری در چهار برج هم آمار تکان‌دهنده‌ای دارد؛ 23 معلول جسمی و حرکتی، 20 معلول ذهنی، 5 ناشنوا و 2 بیمار روانی، بخش دیگری از آمار بیماران این روستا را تشکیل می‌دهد. ناگفته نماند که تعداد نابینایان روستاهای همجوار که نسبت فامیلی با افراد این روستا دارند به 50 نفر می‌رسد

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 21:50 روز سه شنبه سوم تیر 1393

 

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان است که به سرزمین لی لی پوتهای ایران شهرت دارد در این روستا کشیدن سیگار، دیدن تلویزیون و نوشیدن چای بنا به سنت و رسوم محلی ممنوع است.

به گزارش  مهر، حتما تعجب خواهید کرد وقتی بدانید ایران هم جایی دارد شبیه لی لی پوت، سرزمین افسانه ای داستان گالیور، روستای ماخونیک که در اطراف شهرستان سربیشه واقع شده است، به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنان آن به لی لی پوت مشهور است گرچه این روستای کوچک، تنها به خاطر قد و قامت مردمانش مشهور نشده است، بلکه دلایل دیگری نیز دارد.

علت مشهورشدن روستای ماخونیک در ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی  آداب، رسوم و فرهنگ خاص مردمانش است.

 

نویسنده : میثم،صفورا ; ساعت 13:33 روز شنبه هفدهم خرداد 1393

ام اس ان بی سی نوشت: ایران و عراق غمگین ترین کشورهای جهان هستند. به گزارش «انتخاب»، موسسه نظرسنجی گالوپ با بررسی احساسات مردم 138 کشور از خشم و استرش گرفته تا اندوه و رنج، این نتایج را منتشر کرده است. عراق با 57 امتیار و پس از آن ایران و مصر به ترتیب با 53 و 50 امتیاز جز غمگین ترین کشورهای دنیا هستند. یونان، سوریه، سیریالئون، قبرس قبرس شمالی، کامبوج و لبنان در رده های بعدی قرار گرفته اند. موسسه گالوپ هزار نفر را در هر کشور در طول سال 2013 مورد بررسی قرار داده است.


لینک مطلب


آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

آمــوزش وبــلاگ نویسی